15.01.2001 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cukrovary, které budou kvóty obcházet, chce stát postihovat

Zavedení cukerních kvót bylo přínosem. Podařilo se díky nim stabilizovat plochy cukrovky v jednotlivých regionech i ceny cukru a řepy. Tak hodnotí účinek regulačního nařízení vlády svaz pěstitelů a cukrovarnický spolek. V těchto dnech se dotváří návrh nového nařízení pro další kvótový rok, které má přinést některé významné změny.

Oproti vládnímu nařízení č. 51/2000 k regulaci trhu s cukrem, které se opírá o zákon o zemědělství a má roční platnost, bude nové nařízení vycházet ze zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF) a mělo by zůstat v účinnosti pro kvótové roky 2001/02 až 2004/05. Zatímco dnes stát nemá téměř žádné možnosti, jak přinutit cukrovarníky, aby se řídili přidělenými produkčními kvótami, díky zákonu o SZIF je získá.
Bude moci pokutovat ty, kdo uplatní na domácím trhu více cukru, než kolik jim dovoluje přidělená kvóta. Za překročené množství hrozí pokuta ve výši 115 procent. Pokud ale cukrovar vyveze víc cukru oproti přiznané vývozní kvótě, bude to z pohledu státu jedině příznivé a za větší export ho nebude penalizovat. S postihem mohou cukrovarníci podle předlohy vládního nařízení počítat ale i v případě, že na tuzemském či zahraničním trhu prodají méně cukru, než na kolik mají stanovenou kvótu. Intervenční fond, který přebere starost o kvóty na cukr, jim po skončení kvótového roku bude moci snížit individuální kvótu. Pro výrobce cukru bude mít fond pochopení jen v případě, že nemohl svůj kvótový podíl naplnit v důsledku zásahu vyšší moci.
Důležitou změnou, kterou chce zavést navržené nařízení vlády, je ustanovení, že součástí individuální produkční kvóty bude i cukr obsažený ve výrobku. To má platit jak pro domácí trh, tak pro export. Tajemník Českomoravského cukrovarnického spolku Karel Duffek považuje tuto formulaci za naprosto správnou. "Někteří výrobci se snaží zdůvodnit výrobu cukru nad přidělenou kvótu tím, že ho nedodávají na trh, ale zapracovávají do různých výrobků. Všechny tyto nejasnosti ale jen umožňují uniknout z dodržování kvóty i z minimální ceny," obhajuje Duffek navrženou úpravu.
Předpokládá se, že také příští řepné kampaně se zúčastní třináct cukrovarů. Může jich být ale i více a v této souvislosti se nejčastějí hovoří o obnovení výroby v cukrovaru v Litovli a Českém Brodě. „Cukrovarů, které by mohly znovu spustit výrobu, už v republice mnoho není,“ říká Duffek. Návrat zpracovatelů je podle něho krokem zpět. „Musí pokračovat koncentrace cukrovarnického průmyslu. Máme-li být z evropského pohledu konkurenceschopní, musíme se dostat s průměrnou denní zpracovatelskou kapacitou alespoň na úroveň pět až šest tisíc tun. Zprovozňování malých cukrovarů nás této úrovni ale vzdaluje,“ poznamenal.
Další novinkou má být rezerva 30 tisíc tun cukru. Z ní může SZIF nejpozději do 31. října přidělit kvótu novému výrobci nebo navýšit kvótu těm, kteří o to požádají. Národní produkční kvóta na příští čtyři cukrovarnické sezóny má být 505 tisíc tun cukru pro každý kvótový rok. Nejpozději 90 dní před jeho začátkem stanoví ministerstvo financí minimální cenu pro veškerý cukr a pro cukrovku, jak mu ukládá návrh vládního nařízení ke stabilizaci trhu s cukrem. Toto nařízení by mělo platit do 30. září 2005. A kdy vstoupí v účinnost? Pěstitelé a cukrovarníci, kteří se připravují na uzavírání smluv před setím cukrovky, by potřebovali, aby to bylo co nejdříve.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down