Orgány veterinární správy jednak samy organizují cvičení na zdolávání nebezpečných nákaz zvířat, jednak se jich účastní spolu s dalšími složkami Integrovaného záchranného sboru (IZS). V příštím týdnu se bude v Karlovarském kraji konat letos již třetí cvičení, a to s tematikou zdolávání aviární influenzy, neboli ptačí chřipky, ale dotkne se i zdolávání slintavky a kulhavky a dále například i výskytu sněti slezinné (antrax). Bude se tam ověřovat součinnost s armádou a jedním z důležitých momentů bude prověřit ještě dokonalejší způsob utrácení nemocné drůbeže. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Letos se uskutečnila zatím dvě cvičení, a to v dubnu v kraji Vysočina a v Jihomoravském kraji, kde bylo na programu řešení ohniska výskytu ptačí chřipky a jeho likvidace v malém a středně velkém hospodářství drůbeže.
V loňském roce proběhlo v pěti krajích devět cvičení na zdolávání ptačí chřipky, zdolávání slintavky a kulhavky, řešení následků povodní a modifikace utrácení drůbeže. K tomuto počtu lze dodat ještě jedno, kde by úloha pro veterinární dozor mohla nastat, a to při jaderné havárii, ovšem až po dekontaminaci prostředí.
Poslední akce, kdy se ověřila správnost cvičení, se konala téměř na den před rokem, a to na Orlickoústecku, kde byla likvidována ohniska ptačí chřipky v několika objektech.
Smysl těchto cvičení je stále zdokonalovat pohotovostní plány, které má Státní veterinární správa vypracované a připravené pro všechny nebezpečné nákazy hospodářských zvířat, i pro mimořádné události. Tyto plány máme schválené též odbornými orgány EU. Při cvičeních je důležité prověřit a procvičit součinnost zejména s orgány místní samosprávy, s hasiči, policií, armádou, orgány hygienické služby a v neposlední řadě i se soukromými veterinárními lékaři.