Na včerejší valné hromadě CZ Biom - Českého sdružení pro biomasu bylo zvoleno nové vedení, devítičlenné předsednictvo v čele s předsedou Janem Habartem a místopředsedou Vladimírem Stupavským. Naváže na dosavadní činnost sdružení a bude pokračovat v procesu profesionalizace ve všech oborech, které sdružení zastupuje.
Nově zvolený předseda Jan Habart ke svému zvolení uvedl: „S ohledem na šíři oborů, které CZ Biom zastupuje a na množství bariér, které stále stojí a přibývají na cestě k udržitelnému využívání biomasy, před sebou nemá nové předsednictvo jednoduché funkční období. Domnívám se však, že máme dostatek aktivních členů a tým spolupracovníků, se kterými jsme schopni nadále vytvářet pozitivní atmosféru a zlepšovat jak legislativní, tak i technické a ekonomické podmínky pro další rozvoj všech forem efektivního využívání biomasy. Vždyť výroba a využití bioplynu, výroba elektřiny a tepla z biomasy, pěstování energetických plodin, separace bioodpadů, podpora kompostárenství a uplatňování kompostů na zemědělské půdě jsou stále významnější pro dosažení udržitelného rozvoje naší společnosti. Podstatnou skutečností je, že rozvoj těchto oborů je nezbytnou podmínkou pro naplnění našich národních i mezinárodních cílů a legislativních požadavků.“
Uplynulé tři roky ukázaly, že systematickou prací lze v oboru dosáhnout podstatných změn k lepšímu. V tomto nastoupeném trendu mají členové sdružení vůli a chuť pokračovat, což dali najevo i jednomyslným přijetím nové sekce „vysokoobsahových kapalných biopaliv“.
Andrej Glatz, nově ustavený vedoucí této sekce a současně člen předsednictva, k ustanovení sekce dodává: "Jedná se o jistou protiváhu v současnosti bouřlivě diskutovaným kapalným biopalivům. Současný podporovaný rozvoj kapalných biopaliv stojí víceméně na pouhém přimíchávání několika málo procent biopaliv do klasických pohonných hmot. Naším cílem je podpořit především lokální využití čistých, respektive vysokoprocentních biopaliv obzvláště pak z decentrální ekologické produkce. Chceme podpořit především ty druhy biopaliv, které jsou dostupné již dnes. Mezi tyto paliva patří rostlinné oleje, paliva ze směsí zbytkových rostlinných a živočišných tuků bez nutnosti esterifikace, ale i náhrada benzínu v podobě lihu z nepotravinářských surovin. Vítáme proto i vládou schválený program na podporu uplatnění biopaliv v dopravě, který by měl vysokoprocentním kapalným biopalivům vrátit osvobození od spotřební daně“.
V činnosti budou pokračovat stávající sekce, zejména sekce Bioplyn, jejíž úloha se ukazuje být zásadní pro nastartování odvětví výroby a využití bioplynu. Také sekce výrobců dřevní biomasy se musí vyrovnat s výkyvy na nestabilním trhu s touto biomasou a sekce pěstitelská před sebou má mnoho náročné práce, zejména s ohledem na neexistenci podpůrného programu, a nedostatečného povědomí na úrovni Evropské komise o možnostech pěstování různých druhů energetických plodin (například: http://biom.cz/zpravy.stm?x=2080300).
Řízením do doby jmenování ředitele asociace byl pověřen její dosavadní předseda Miroslav Šafařík. Ke své dosavadní funkci předsedy uvedl: „Myslím, že většinu ze svého volebního programu se mi za uplynulé tři roky podařilo naplnit, mimo jiné i to, že po třech letech předám asociaci v podobě profesního sdružení se stabilní členskou základnou a pozitivně vnímanou značkou CZ BIOM. Posouzení, do jaké míry se mi to podařilo, musím samozřejmě ponechat na ostatních.“