Fotovoltaické elektrárny jsou další příležitostí pro zemědělce, jak diverzifikovat své podnikání a v době velkých výkyvů cen zemědělských komodit si zajistit dlouhodobý stabilní příjem. Navíc jde o provozně jednoduchá zařízení bez velkých rizik, která mimo jiné zvyšují hodnotu firmy, říká viceprezident Agrární komory ČR a představitel firmy Farmtec Ing. Bohumil Belada.
Co přitahuje v poslední době zemědělce k tomu, aby stále ve větší míře uvažovali o realizaci slunečních elektráren?
Obecně to je asi dané tím, že nastavená výkupní cena je celkem zajímavá a poskytuje na dvacet let určitou rentabilitu. Je pravda, že ministerstvo vydalo nedávno tiskovou zprávu, že garantovaná cena by se mohla snížit o více než pět procent, než umožňuje zákon. Záleží, o kolik se sníží. Pokud klesne rapidně, tato příležitost může být velmi krátkodobá.
Zemědělci mají výhodu v tom, že disponují velkým množstvím střech, které jsou velmi vhodné právě na instalaci fotovoltaické elektrárny. Ať už to jsou střechy kravínů, seníků a různých jiných objektů. Můžu říct, že taková instalace je minimálně o deset procent levnější než instalace na poli. To je velká výhoda, kdy se ušetří vstupní náklady, a střechy, pokud jsou orientované na jih, jsou pro takové instalace velmi výhodné. Navíc zemědělci mají mnoho pozemků uvnitř areálů, mezi kravíny, či jinými halami, a ty mohou využít na instalaci fotopanelů. Navíc uvnitř areálu bývá oplocení a člověk, který to hlídá. Další výhodou je to, že panely v těchto případech nezabírají zemědělskou půdu. V dnešní době, kdy se za tunu krmného obilí platí pod 2000 korun, to zní sice trochu jako klišé, ale do budoucna bychom k tomu měli přistupovat tak, že zábor zemědělské půdy je nevratný a v budoucnu bychom toho mohli dost litovat. Z tohohle hlediska to má logiku. Poslední synergie se zemědělci je ta, že mezi panely, pokud je má uvnitř areálu, může chovat ovce.
Na jižní Moravě se ale objevují obrovské rozlohy fotovoltaických panelů právě na zemědělské půdě?
Ano, velcí investoři, kteří většinou pocházejí ze zahraničí, chtějí realizovat obrovské investice v objemu desítkách megawattů. Jsou to investice na polích, na úrodné půdě. S tím úplně nesouhlasím a byl bych rád, kdyby se tento obor více rozvíjel v menších elektrárnách, na střechách, případně na pozemcích uvnitř areálu.
Ještě před několika lety šlo o velmi vysokou investici, která bez podpory byla téměř nevratná. Od té doby se asi tyto technologie staly dostupnějšími…
Ano, dochází k pozitivnímu vývoji, jak se výrobci panelů a ostatních komponentů začali rozvíjet, tak přemýšleli, jak to zlevnit a zlepšit. Došlo k zvýšení účinnosti a ke snížení ceny, které také způsobila snížená poptávka některých zemí jižní Evropy. Jestliže před několika lety byl náklad na instalovaný kilowatt na úrovni 120 až 130 tisíc korun, v současnosti se pohybuje na úrovni na 85 až 90 tisíc korun, což je výrazně méně. Začalo to být výhodné i pro tak „chudé“ podnikatele, jako jsou zemědělci.
Mohl byste připomenout výkupní cenu elektrické energie pro nově postavené fotovoltaické elektrárny?
Cenu každoročně určuje Energetický regulační úřad. Do 30 kWp výkonu je v roce 2009 stanovena na úrovni 12,89 koruny za kWh za přímou dodávku do sítě a 11,91 Kč/kWh za zelený bonus. Nad 30 kWp je cena za přímý prodej 12,79 Kč/kWh a v rámci zelených bonusů pak 11,81 Kč/kWh.
Z jakých prostředků tyto projekty zemědělci realizují?
Podporou je prakticky pouze garantovaná cena. Investiční dotace u těchto projektů není a zřejmě asi nebude. Financování probíhá většinou tak, že banka požaduje, aby do toho podnik vložil dvacet procent z vlastních zdrojů. Dalších 80 procent pokrývá dlouhodobý investiční úvěr na deset, 15 let.
Jak mají při realizaci fotovoltaické elektrárny postupovat?
Je třeba si vybrat velikost fotovoltaické elektrárny a její umístění a typ panelů. Dále je klíčové získat souhlas o připojení k distribuční soustavě, který není zdaleka samozřejmostí, protože síť je již v některých oblastech dost obsazená. Pokud jde o rozsáhlejší instalaci na střechách, nebo instalaci na pozemcích, nesmí se opomenout stavební povolení. Také je nutný soulad takové investice s územním plánem obce.
Jaký je v současnosti instalovaný výkon?
V zemědělství je fotovoltaika naprosto v plenkách. Letos se připravují první instalace. A odhaduji, že bude instalováno pouze několik MW u zemědělských podniků. Pokud příznivá cena vydrží i na rok 2010, mohla by být investice do těchto elektráren pro zemědělce masovější.
Zuzana Fialová