Až od prvního února vstoupí zřejmě v platnost další uvolnění obchodu se zemědělskými produkty mezi Českem a Evropskou unií. Původně plánovaný termín 1. ledna příštího roku se posunul kvůli schvalovacím procedurám a zejména současné soustředění EU na přípravu Kodaňského summitu. Informoval o tom Hugo Roldán z tiskového oddělení MZe.
Fáze liberalizace s názvem Double profit podle ministerstva v podstatě prohlubuje princip předchozí etapy tzv. dvojité nuly, který spočívá v odstraňování cel a odpovídajícím odstraňování exportních subvencí. Ze strany EU byl přitom z jednání o liberalizaci vyloučen cukr a ze strany ČR hovězí maso.
Dohodnuto bylo uvolnění obchodu zhruba ve třech okruzích. Prvním je bezcelní přístup výrobků původem z ČR na trh členských zemí EU a obráceně bez omezení množství. Základem je odstranění nynějších cel do deseti procent a u vybraných položek i cel nad deset procent. To se týká například některých živých zvířat, vajec, medu, česneku, hrachu a dalších vybraných druhů zeleniny a
ovoce, chmele a různých druhy olejů.
Dále byl sjednán bezcelní obchod v rámci kvót na citlivé
komodity, u nichž se současně odstraní exportní subvence. Pro stanovení množstevního limitu se použil dvouprocentní podíl na domácí spotřebě. Toto uvolnění se týká například některých mléčných výrobků, obilovin a sladu.
Součástí Double profitu je také návrh dohody o liberalizaci
obchodu s vínem. Obě strany se shodly na bezcelní kvótě pro vývoz vína české provenience do EU v objemu 13.000 hektolitrů ročně. Na dovoz vína z EU do tuzemska se vztahuje bezcelní kvóta 20 000 hektolitrů ročně.
Double profit představuje podle MZe zřejmě poslední fázi
liberalizace obchodu se zemědělskými výrobky před vstupem Česka do EU. Z hodnocení předchozí dvounulové varianty liberalizace podle Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky vyplývá, že z uvolnění více těžila EU.