Definice rodinných farem by měla snížit byrokracii a podpořit lokální produkci

Definice rodinného zemědělského hospodaření sníží administrativní zátěž pro rodinné farmy a ulehčí převod závazků mezi rodinnými příslušníky. Uvedl to předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. Podle něj může mít zjednodušení některých procesů také pozitivní efekt na snížení cen potravin. Ministerstvo zemědělství sdělilo, že v dohledné době by měl být podán poslanecký návrh, který by usiloval o zakotvení rodinných farem v zákoně o zemědělství.

Hlavním záměrem je usnadnit práci rodinným farmám

Hlavním záměrem připravované definice je podle Šebka usnadnit rodinným farmám jejich práci, aby se mohly více zaměřit na zemědělskou činnost, produkci potravin a péči o krajinu. A byly méně zatěžovány byrokracií nebo kontrolami. "Návrh zákona bude vzhledem k časovým možnostem v dohledné době podán formou poslaneckého návrhu, pro který budeme v Poslanecké sněmovně hledat co nejširší podporu," řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. K účinnější podpoře rodinných farem se vláda zavázala v programovém prohlášení. Status rodinného hospodáře by uděloval Státní zemědělský a intervenční fond, pokud maximální rozloha obhospodařované půdy nepřesáhne 1000 hektarů. Podniky by neměly mít přes deset zaměstnanců. Úřad mimo jiné plánuje zřídit evidenci rodinných hospodářství, systém by se mohl podle Ministerstva zemědělství rozběhnout od počátku roku 2026. Zapojení zemědělců bude dobrovolné. Definice rodinných vztahů by měla vycházet z občanského zákoníku, asociace je otevřená i dalším příbuzenským vztahů, například registrovanému partnerství. Podle Šebka by měl model rodinných farem stát zejména na vztahu k lokalitě. "Případné výhody a zjednodušení budou opřené o lokální hospodaření, když farmář ztratí lokální úroveň a chtěl by se rozvíjet dál, ztrácí ten status a výhody," řekl.

Výhodou by měl být jednodušší převod farem

Jednou z výhod, která by podle něj měla být v definici zakotvená, je jednodušší převod farem, aby nový správce nemusel znovu žádat o všechna povolení, ale platila by i poté, co farmu přebere například vnuk bývalého majitele. K jednoduššímu rodinnému podnikání by podle Šebka pomohl také přednostní nárok na pacht státní půdy v dané lokalitě nebo méně povinností při prodeji zboží ze dvora, například při balení a označování potravin. Jedním z dlouhodobých důsledků definice rodinných farem je podle Šebka také jejich rostoucí počet a zvýšená produkce lokálních surovin. Podle odhadů ministerstva by se do dvou let od účinnosti mohlo zapojit zhruba 2000 zemědělských subjektů. Asociace odhaduje, že z celkových zhruba 33.000 zemědělských podniků a farem v ČR má formu blízkou zemědělskému hospodaření asi 26 000. Zákonná definice podle Šebka nemá diskriminovat jiné formy hospodaření, považuje ale za nutné rozlišit rodinné podnikání od podniků s tisíci hektary, které mají rozdílné zájmy a těží ze své velikosti. Rodinné farmy jsou podle něj životaschopnější, rozvíjí venkov a přispívají k péči o životní prostředí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down