13.09.2023 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Den zemědělce na Pelhřimovsku představil techniku i drony a roboty na pole

Dvoudenní výstava Den Zemědělce na Pelhřimovsku, která byla  zahájena ve středu 13. září, přibližuje mezi nejnovější zemědělskou technikou i možnosti využití dronů a robotů na polích. Zájem o tyto autonomní prostředky mezi zemědělci podle odborníků je, v některých případech ale jejich využití ještě brzdí nastavení legislativy. Přehlídka techniky, které se účastní téměř dvě stovky vystavovatelů, bude na záložní letištní ploše u obce Kámen pokračovat ve čtvrtek. 

Moderní technologie podle ministra zemědělství Marka Výborného nejsou jen hračkou. "Je to něco, co nám dokáže zefektivnit péči o půdu, co nám dokáže pomoci reagovat na klimatické změny, co pomůže šetřit peníze, finanční prostředky našim farmářům a zemědělcům," řekl novinářům. 

Dotace na nové technologie

Zemědělci mohli žádat o dotace na nové technologie také v prvním kole programu rozvoje venkova pro léta 2023 až 2027. Z celkových osmi miliard korun směřuje na investice do zemědělských podniků 4,8 miliardy. Uzávěrka tohoto kola byla v úterý. Ministr uvedl, že podle předběžných čísel bude možné pokrýt podané požadavky nejméně z 65 procent. Oslovení odborníci uvedli, že se některé žádosti týkají i robotů, kteří jsou schopní tahat menší zemědělskou techniku jako traktory. Také jejich cena je podle nich srovnatelná s traktorem, pohybuje se v milionech korun. Moderní zemědělské stroje už využívají prvky automatizace a autonomie, jako je například navigace, monitoring, telematika a předávání dat, to je dneska ta největší přidaná hodnota, řekl vědecký pracovník České zemědělské univerzity v Praze Milan Kroulík. Dodal, že samotný robot je na vrcholu cesty, která je ještě před námi. Podle jeho odhadu by ale mohlo být do pěti let zajišťováno autonomními robotickými stroji 30 procent polní práce.

První roboti v Česku pracují třeba v zelinářských provozech a v sadech. Drony vybavené nádrží dokážou ošetřit plodiny i na špatně přístupných místech. "Narážíme trochu na legislativní omezení, je obecně zakázaná letecká aplikace přípravků na ochranu rostlin. Tam je nutno žádat povolení příslušné orgány," uvedl Kroulík. Cena těchto dronů se podle něj pohybuje ve statisících korun, i podle nádrže.

Na výstavě je například i robotická platforma určená pro mechanickou kultivaci půdy včetně pletí, která by mohla sloužit například v zelinářských provozech. Na stroje, které jezdí samy, ale zatím musí někdo dohlížet nebo musí být pozemek oplocený. Tyto technologie by podle Kroulíka mohly přitáhnout do zemědělství mladé lidi. Zároveň uvedl, že robotizace nebude pro každého, protože robotům se farma bude muset přizpůsobit a vytvořit pro jejich fungování podmínky, například dělením pozemků.

Nový český rekord

Den Zemědělce se koná každé dva roky, dnes byly na výstavišti tisíce lidí. Techniku viděli i při práci. Ustanovený byl také nový český rekord, kdy na jednom poli pracovalo společně devět sklízecích mlátiček. Potvrdil to Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den, která spravuje českou databázi rekordů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down