Již dvacet trestních oznámení na lesní těžařské firmy podala od roku 1996 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), z toho devět v letošním roce. „Pokuty udělené ve správním řízení tyto firmy zpravidla neplatí a poškození životního prostředí, které jejich činnost doprovází, je přitom varovné,“ vysvětlila tisková mluvčí Eva Rolečková. Jak upřesnila, jde zejména o firmy, které se specializují na tzv. devastační těžby.
„Jsou to těžby velkého rozsahu prováděné v rozporu s platným zákonem č. 289/1995 Sb., o lesích,“ dodala Rolečková s tím, že nejvíce těchto firem působí na severní Moravě, zejména v okrese Vsetín. Vzhledem k tomu, že v původních lokalitách již začínají být svými praktikami známé, rozšiřují svou působnost po celé republice. Podle Rolečkové je postup těchto firem prostý. Nabídnou majiteli, že jeho les odkoupí. Zaplatí dohodnutou kupní cenu, les rychle vytěží a dřevní hmotu prodají. Původní majitel lesa ovšem netuší, že kupní smlouva má skryté nedostatky, pro které ji Katastr nemovitostí odmítne zapsat. V té době je však dřevo už prodané, firma se ke smlouvě nehlásí a veškeré povinnosti, které zákon o lesích ukládá, tedy zalesnění pozemku do dvou let od vykácení a zajištění i výchova vysazeného porostu, zůstávají na původním majiteli. „Tyto povinnosti však představují nemalé náklady. Negativní vliv na životní prostředí tu ani není třeba zdůrazňovat,“ konstatovala Rolečková. Poznamenala, že ČIŽP oceňuje zejména spolupráci s Oblastním inspektorátem policie v Ostravě, a to především v okresech Vsetín a Bruntál, kde policie sama žádá inspekci o odborné posudky týkající se poškození životního prostředí. „V okrese Vsetín bylo například pro trestný čin poškození životního prostředí stíháno již 43 osob, z toho 11 vazebně. Dvacetčtyři případy byly již předány státnímu zástupci s návrhem na podání žaloby a šest osob již bylo odsouzeno,“ uvedla mluvčí.
Určitým problémem je, že u nás, ale ani v jiných evropských státech doposud neexistuje předpis na posuzování škod na životním prostředí. Tento nedostatek by měla odstranit Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, která podle Rolečkové v současné době práce na takovémto předpise dokončuje.