03.03.2010 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diskuse o ochraně evropských lesů

Evropská komise schválila zelenou knihu, v níž jsou uvedeny varianty přístupu Evropské unie k ochraně lesů před dopady klimatických změn a k poskytování informací o lesních zdrojích a stavech lesů. Podle toho, jak veřejnost, členské státy, orgány Evropské unie a další zainteresované subjekty zareagují na zelenou knihu, Evropská komise posoudí, zda je nutné přijmout další opatření na úrovni EU. Informovala o tom Zuzana Pavlickova ze Zastoupení Evropské komise v České republice.

Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik uvedl: „Evropské lesy představují cenné bohatství, které je třeba chránit před škodlivými dopady změn klimatu a ubýváním biologické rozmanitosti. Vzhledem k širokému rozsahu jejich sociálních, hospodářských a ekologických funkcí jde skutečně o mnoho. Potřebujeme zjistit, jakým způsobem by mohla celoevropská opatření pomoci členským státům v jejich úsilí o ochranu lesů a o zajištění spolehlivých, jednotných a aktualizovaných údajích o lesních porostech.“
Komisařka pro opatření v oblasti změny klimatu Connie Hedegaardová prohlásila: „Lesy jsou rozsáhlými a důležitými úložišti uhlíku, a proto hrají významnou úlohu ve snahách udržet globální oteplování pod 2° C. Aby byla strategie EU v oblasti klimatu úspěšná, musí lesy v Evropě i nadále plnit všechny své funkce. Proto velmi vítám, že diskuze na toto téma byla zahájena včas. Podněty, které obdržíme, nám pomohou vypracovat účinnou evropskou politiku pro klima a lesy.“
Zelená kniha stanoví hlavní problémy, s nimiž se musí evropské lesy vypořádat. Představuje stávající systémy informací o lesích a nástroje na ochranu lesa, které jsou k dispozici, a rovněž klade řadu otázek spojených s možnostmi budoucí politiky. Tato zelená kniha je součástí opatření navazujících na bílou knihu o přizpůsobení se změně klimatu, kterou Komise přijala v dubnu 2009.
Vzhledem k tomu, že odpovědnost za lesnickou politiku nesou hlavně členské státy, měla by se diskuze zaměřit na to, jak změna klimatu mění podmínky lesního hospodářství a ochrany lesů v Evropě a kam by měla směřovat politika EU, aby k iniciativám členských států přispěla.
Lesy mají řadu vzájemně provázaných sociálních, hospodářských a ekologických funkcí. Přinášejí pracovní příležitosti, znamenají příjmy a suroviny pro průmysl a obnovitelné energie. Chrání půdu, lidské osady a infrastrukturu, regulují zásobování pitnou vodou a zachovávají biologickou rozmanitost. Z hlediska klimatu fungují lesy během svého růstu jako úložiště, která pohlcují oxid uhličitý (CO2), hlavní skleníkový plyn. Dochází-li však k jejich kácení, podléhají-li lesním požárům, působení škůdců a ničivých účinků bouří, stávají se naopak jeho zdrojem. Lesy rovněž regulují místní a regionální klima.
Lesy a zalesněné oblasti pokrývají v Evropské unii přibližně 176 milionů hektarů, neboli více než 42 % půdy v EU. Za posledních 60 let se lesy neustále rozšiřují a v současné době tvoří 5 % lesní plochy na světě. Většina lesů v EU se rozrostla z hlediska objemu dřeva a schopnosti ukládat uhlík, a proto přispívá k odstraňování většího množství CO2 z ovzduší. Poslední údaje však ukazují, že globální ubývání lesů (většinou v rozvojových zemích) a další změny ve využívání půdy způsobují přibližně 12 až 15 % celkových emisí CO2.
Průměrná teplota v Evropě vzrostla v minulém století téměř o 1 °C a i ty nejoptimističtější prognózy počítají do roku 2100 s nárůstem o 2 °C. Přirozené ekosystémy se nemohou vyrovnat s tak rychlou změnou klimatu způsobenou člověkem. To zapříčiní, že celé regiony přestanou být vhodnými pro určité typy lesů a v důsledku toho dojde k posunu v rámci přirozeného rozšíření druhů stromů a ke změnám v růstu u existujícího porostu. Očekává se, že bude daleko častěji docházet k extrémním výkyvům počasí (bouřky, lesní požáry, období sucha a horka) a/nebo tyto jevy budou mít dramatičtější průběh, což bude představovat další negativní působení na lesy.
Veřejné konzultace k zelené knize budou probíhat od 1. března do 31. července 2010 na webové stránce portálu Europa nazvané Your Voice (Váš hlas) (http://ec.europa.eu/yourvoice). Jako součást konzultací uspořádá Komise v Bruselu dne 3. června (v rámci Zeleného týdne) pracovní seminář a setkání zúčastněných stran. Zelená kniha se bude rovněž projednávat na konferenci organizované španělským předsednictvím 6. a 7. dubna v obci Valsain ve Španělsku.
Příspěvky k diskuzi zveřejní Kmise na webové stránce Europa a k výsledkům konzultací poskytne svou vlastní zpětnou vazbu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down