Z několika nedávných schůzek a jednání mezi iniciátory společné výzvy k podpoře cíleně pěstovaných bylin a představiteli spolupracujících subjektů a vedoucích orgánů Ministerstva zemědělství (MZe) vyplynulo, že nejvhodnějším nástrojem pro podporu pěstování speciálních bylin pro energetické využití je dotace z národních zdrojů, respektive pokračování v roce 2007 pozastaveného dotačního titulu 1.U Podpora pěstování bylin pro energetické využití. Náš týdeník o tom minulý týden informoval ředitel CZ Biom –Českého sdružení pro biomasu Vladimír Stupavský s tím, že k pro podporu založení porostů rychle rostoucích dřevin (RRD) by byla nejvhodnější osa II Programu rozvoje venkova (PRV).
Představitelé významných národních organizací proto žádají, aby MZe provedlo v rámci aktuálně probíhajících změn v PRV přesun opatření na podporu zakládání porostů RRD z osy I do osy II PRV a současně rozšířilo podporu z osy II i na ostatní speciální energetické plodiny (nedřevní biomasu) nebo obnovilo národní dotaci pro cíleně pěstovanou biomasu – do roku 2007 fungující dotační titul 1.U. Stupavský připomněl, že v březnu 2009 CZ Biom – České sdružení pro biomasu inicioval společnou výzvu odborníků zemědělského a lesnického sektoru pro opětovné zařazení podpory pěstitelům energetických bylin a RRD. Pěstování energetických plodin může podle něj přinést stabilní zisk, tzn. překonat současné ekonomické nesnáze lesních a zemědělských podniků a dále pozitivně přispívá k ochraně klimatu a pomáhá naplnit důležité závazky ČR vůči EU. „V současné době však nejsou pro podporu pěstitelů cíleně pěstované biomasy k dispozici žádné fungující dotační tituly, které by vhodně doplňovaly a uzavíraly logický cyklus systémové podpory tohoto druhu obnovitelných zdrojů energie,“ konstatoval.
K výzvě na podporu dotací pro pěstování energetických plodin a dřevin se podle něj připojila řada významných osobností působících v zemědělském a lesnickém sektoru a svým podpisem stvrzují naléhavost tohoto problému a vyzývají zástupce Ministerstva zemědělství a řídícího orgánu PRV, aby důsledně zvážili a vyhodnotili možné kladné přínosy pro české zemědělství, energetiku, udržitelné hospodaření na zemědělské půdě a další rozvoj obnovitelných zdrojů energie v ČR.