Divoká prasata jsou v České republice přemnožená

V okrese Zlín bylo od loňského dubna do konce letošního března zastřeleno 2790 divokých prasat. Prasata jsou tam přemnožená, stejně jako ve zbytku České republiky. Uvedl to ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.  Jak se africký mor prasat do regionu, kde byli nalezeni dva uhynulí divočáci, dostal, veterináři stále nevědí.

"Byť teď jsme museli zakázat odlovy v těch deseti kilometrech, tak není možné, aby tam nikdo dva roky nelovil. Ale zákaz je na místě. Byla obava, že by se mohlo rozpoutat to, že se tam domluví lovci a začnou ve velkém střílet," řekl Semerád. Veterináři také spolu s myslivci musí vyřešit, co se bude s odlovenou zvěřinou dělat, aby ji někdo nezpracovával pro svou vlastní spotřebu bez testů na nemoc. Veterináři zatím nevědí, jakým způsobem se nemoc na Zlínsko dostala. "Zatím vše nasvědčuje tomu, že nějakým způsobem muselo dojít k zavlečení přímo na to místo," dodal ředitel. Kdyby šlo podle něj o přenos skrze populaci divokých prasat, zjistil by se podle něj nejspíš hromadný úhyn. "Mohlo navíc jít o jiný zdroj než divoká prasata nebo potraviny, jestli tam někdo něco vyhodil, těžko říct," uzavřel. Počet divočáků, které loni myslivci ulovili, meziročně klesl o téměř 22 000 na 163 552. Vyplývá to ze statistik divokých prasat zkontrolovaných na parazitickou hlístici svalovce. Kontrola by se měla dělat u všech odstřelených kusů, sdělil dříve za veterinární správu Petr Majer.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down