Jak vyplývá z údajů Státního zemědělského intervenčního fondu, do intervenčního nákupu zatím zájemci nabídli asi pět procent z celkové letošní úrody obilovin, tedy o něco více než 400 tisíc tun. Podle MZe ale v intervenčních skladech může skončit až pětina letošní sklizně.
Letošní sklizeň 8,83 milionu tun obilí je největší od roku 1990. MZe očekává, že nabídka bude pokračovat, protože přebytek úrody byl značný. Intervenční nákup zahájil SZIF minulé pondělí podle pravidel Evropské komise. Opatření má za cíl odčerpat z trhu přebytky obilí. Výkupní cena je 101,31 eura na tunu (zhruba 3200 korun). Fond má zatím smluvně zajištěny sklady na 380.000 tun. Ty již dosavadní nabídka překročila.
Podle mluvčí SZIF Jitky Slukové platební agentury informují každý týden od počátku intervence výbor pro obiloviny EK o nabídnutém, přiřazeném i uskladněném množství obilí a také tom, jaká zbývá volná skladovací kapacita v daném členském státu. Pak prý existují různé nástroje, jak problém skladů řešit. Ministerstvo zemědělství také požádalo EU o souhlas s tím, zda by se další vykoupené obilí mohlo v případě potřeby skladovat například v sousedním Německu. Producent nebo obchodník může intervenčnímu fondu nabídnout pšenici, ječmen a kukuřici setou v množství od 80 tun a výše, a to až do 31. května příštího roku.