Do pondělního protestu se zapojí i odboráři z dřevařského průmyslu a lesnictví

Do pondělní protestní akce odborů se zapojí i zaměstnanci z dřevařských a lesnických firem nebo podniků, které se věnují vodnímu hospodářství. Uvedla to předsedkyně Odborového svazu pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v České republice (OS DLV) Jaroslava Nestěrová. Stávkové výbory v jednotlivých firmách se podle ní nyní rozhodují o připojení ke stávce. Řada z nich se již rozhodla, uvedla.

Podle předsedkyně bude svaz znát rozsah, jakým se jeho členové připojí do stávky, až v den protestu, tedy v pondělí 27. listopadu. "Vedle stávky se zaměstnanci dalších firem v působnosti OS DLV zúčastní Dne protestů v Praze účastí na demonstraci nebo na svém pracovišti označením se páskami," doplnila. Svaz na svých internetových stránkách uvádí, že sdružuje i lidi pracující například v nábytkářství nebo papírenském průmyslu.

Protesty pracovníků potravinářského průmyslu

Bochníky chleba v rukách pekaře

Do protestu se zapojí i Nezávislý odborový svaz pracovníků potravinářského průmyslu a příbuzných oborů Čech a Moravy (NOS PPP). "V potravinářství jsme taky naštvaní na vládu a na její ignorování sociálního dialogu," řekl  předseda svazu Tomáš Vančura. Zaměstnanci potravinářských firem a příbuzných oborů se podle něj do výstražné stávky zapojí přerušením výroby a protestními shromážděními v závodech nebo před branami závodů. Zatím se zapojily nižší desítky podniků, uvedl.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyhlásila na pondělí stávky a další protestní akce proti krokům vlády. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly se do stávky zapojí víc než polovina z 270 000 odborářů a odborářek z 31 svazů, které centrála zastřešuje. Středula už dříve informoval také o zapojení dřevařských nebo potravinářských odborů.

Agrofert se připojuje k protestu

V potravinářském průmyslu i lesnictví podniká mimo jiné skupina Agrofert ze svěřenských fondů předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Manažerka komunikace skupiny Adéla Čabayová řekla, že společnost protestní akci podpořila. Firmu k tomu podle ní vede neutěšený stav ekonomiky ČR, snižující se konkurenceschopnost tuzemských podniků i životní úroveň obyvatelstva. Do skupiny patří zpracovatelé masa jako je Vodňanská drůbež, Kostelecké uzeniny, Kmotr-Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárna Penam nebo Mlékárna Hlinsko a Olma. Holding podniká i v lesnictví, patří do něj lesnická společnost Uniles nebo zpracovatel dřeva Wotan Forest. V ČR má skupina zhruba 20 700 zaměstnanců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down