Ministerstvo průmyslu a obchodu vloni začalo přijímat žádosti potravinářů na projekty podporované z fondů EU zejména prostřednictvím operačního programu MPO. Až v prosinci se zjistilo, že některé druhy výrob dotovat nemůže, protože spadají pod program zemědělství. Resort projekty podle prezidenta Potravinářské komory Jaroslava Camplíka poté vrátil, čímž podniky přišly o stamiliony korun. MPO a Potravinářská komora se dohodly, že jejich zástupci pojedou společně vyjednávat do Bruselu s příslušným ředitelstvím Evropské komise. Potravináři jsou rozhodnuti obrátit se třeba na EK přímo a žádat nápravu, prohlásil Camplík.
Z programu ministerstva průmyslu mohou čerpat výroby, jejichž výstup nespadá podle evropských pravidel do společné zemědělské politiky EU. Jde například o pekaře, cukráře či producenty hotových jídel. Naopak MPO nemůže podle evropských pravidel podporovat například produkci, jejímž výstupem jsou mléko a mlékárenské produkty, ryby, zelenina, káva, čaj nebo některé masné výrobky. Toto omezení podle evropských pravidel úředníci zjistili až loni v prosinci. Náměstek MPO Martin Tlapa to zdůvodnil tím, že nelze platit dotace na zboží, které spadá do společné zemědělské politiky EU.
Protože projekty potravinářů mělo platit MPO, v programu ministerstva zemědělství už pro ně peníze nejsou, poukazují. Podle nich státní správa nemá sebemenší vůli situaci řešit, uvedl prezident komory Jaroslav Camplík.
Vedení komory prý o situaci jedná s MPO více než dva měsíce, dosud bez zřetelného výsledku. Obě strany se dohodly, že jejich zástupci pojedou společně vyjednávat do Bruselu s příslušným ředitelstvím Evropské komise. V případě, že se nepodaří rychle sjednat termín pro jednání v Bruselu, jsou potravináři podle Camplíka rozhodnuti obrátit se na EK přímo a žádat nápravu.
Tlapa připustil, že resort schválil deset potravinářských projektů, které neměl přijmout. Podle něj pochybení vzniklo tím, že příslušná legislativa je velmi komplikovaná. Dodal, že MPO se nyní snaží s dotčenými deseti firmami hledat jinou cestu pomoci.
Z programu ministerstva průmyslu mohou nadále čerpat výroby, jejichž výstup nespadá podle evropských pravidel do společné zemědělské politiky EU. Jde například o pekaře, cukráře či producenty hotových jídel.