Evropská komise na začátku dubna doplnila „Abricot des Baronnies“ do rejstříku chráněných označení původu (CHOP). Je to čerstvé ovoce pěstované v podhůří Alp. Je obzvláště sladké a může být oranžové, dvoubarevné, červené nebo bílé. Charakteristika „Abricot des Baronnies“ je výsledkem interakce mezi agronomickými a klimatickými požadavky meruněk (které podmiňují růst, plodnost a kvalitu těchto plodů), přírodními podmínkami geografie oblasti a know-how producentů.
Místopis
Zeměpisná oblast, která se nachází v jihovýchodní Francii, především na jihu departementu Drôme, se sousedními obcemi v departementech Vaucluse a Hautes-Alpes, byla vymezena s přihlédnutím k historickým, geografickým a geomorfologickým kritériím charakteristickým pro region Baronnies. Tato oblast vychází i z historického vývoje produkce meruněk v Baronnies. Všechny fáze od výsadby až po sklizeň se dělají v této oblasti, která zahrnuje celkem 87 obcí.
Nejen čerstvé ovoce
„Abricot des Baronnies“ se oceňuje čerstvé ovoce, ale také ve formě nektarů, džemů, kompotů a dokonce i kosmetických produktů, takže se dají vychutnat po celý rok. Tento nový název bude doplněn na seznam 3596 zeměpisných označení, která jsou již chráněna. Seznam všech chráněných zeměpisných označení je obsažen v databázi eAmbrosia. eAmbrosia je právní registr názvů zemědělských produktů a potravin, vína a lihovin, které jsou registrovány a chráněny v celé EU. Umožňuje e přímý přístup k informacím o všech zapsaných zeměpisných označeních se specifikací produktů.
Také české výrobky
Mezi české, tzv. CHOP produkty, patří: Český modrý mák, Valašský frgál, Chelčicko – Lhenické ovoce, Karlovarské trojhránky. Karlovarské oplatky, Olomoucké tvarůžky, Jihočeská Zlatá Niva, Jihočeská Niva, Mariánskolázeňské oplatky, Český kmín, Nošovické kysané zelí, Pardubický perník, Třeboňský kapr, Lomnické suchary, Hořické trubičky, Karlovarský suchar, Všestarská cibule, Chamomilla bohemika, Pohořelický kapr, Štramberské uši, Žatecký chmel a piva Černá Hora, Březnický ležák Class, Brněnské pivo/Starobrněnské pivo, Znojemské pivo, Chodské pivo, Českobudějovické pivo, Budějovický měšťanský var, Budějovické pivo, ale také vína, jako jsou Novosedelské slámové víno, Znojemské, Šobeské víno, Slovácká, Mikulovská, Mělnická, Znojemská vína, Velkopavlovická, Litoměřická, Čechy, Morava, Moravské a České víno.*
AG Press