Do sněmovny dorazil po sedmi letech nový návrh zahrádkářského zákona. Podepsaly ho téměř čtyři desítky poslanců z klubů ČSSD, KSČM i Úsvitu. Je mezi nimi i premiér Bohuslav Sobotka. Zákon především stanovuje zahrádkářskou činnost jako veřejně prospěšnou a má pomoci řešit problémy s pozemky pro zahrádkové osady. Po jeho přijetí volají zahrádkáři již řadu let a Český zahrádkářský svaz návrh zákona vítá.
Nynější návrh stanoví mimo jiné podmínky pro zahrádkářskou činnost, pro zřizování zahrádkových osad a pro užívání pozemků v zahrádkových osadách. Navrhuje se mimo jiné, aby Státní pozemkový úřad, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo obce měly právo převést pozemky pro zahrádkářskou činnost, případně je pronajmout nebo propachtovat. Také jednotlivci i právnické osoby by měli dostat právo požádat úřady nebo obce o převedení vhodného pozemku pro zahrádkářskou činnost, pokud je tento majetek pro stát trvale nepotřebný. Pacht pozemku uzavřený na dobu neurčitou bude možné vypovědět jen 12 měsíců dopředu k 30. září. Pokud smlouvu bude vypovídat obec, bude muset nejpozději tři měsíce před zánikem smlouvy nabídnout náhradní pozemek k zahrádkářské činnosti. Obce by měly v rámci své samostatné působnosti přispívat k rozvoji zahrádkářské činnosti - například vytvářet předpoklady pro vznik a rozvoj zahrádkaření v rámci svých územních plánů. Měly by také zahrádkářům za oboustranně výhodných podmínek umožnit využívat obecní pozemky, které jsou jinak neupotřebitelné.
"Český zahrádkářský svaz samozřejmě vítá iniciativu poslanců, kteří předložili parlamentu novou verzi zahrádkářského zákona, o jehož prosazení se svaz snaží zhruba 16 let," sdělila mluvčí svazu Zdeňka Jankovičová. Podotkla, že zahrádkářský svaz čelil v minulých desetiletích stovkám případů rušení osad. "Bez tohoto zákona budou zahrádkáři i nadále čelit velké nejistotě, která jim neumožní rozvíjet svou činnost a omezí nutné investice do zahrádkových osad," dodala.*