Dohodu o spolupráci na hraničních vodách v oblasti vodního hospodářství podepíšou český a polský ministr životního prostředí během společného zasedání vlád Česka a Polska, které se v pondělí uskuteční v Praze. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Kromě ochrany životního prostředí budou účastníci třetích česko-polských mezivládních konzultací mluvit také o energetické unii Evropské unie, spolupráci v zemědělství, dopravě či obraně a o dalším fungování Visegrádské skupiny, jejíž předsednictví Česko na konci roku předá právě Polsku.
Vedle premiéra Bohuslava Sobotky a jeho polské kolegyně Ewy Kopaczové se v Praze sejdou ministři obrany, vnitra, dopravy a životního prostředí a náměstci ministrů průmyslu a zemědělství. Naposledy obě vlády v tomto formátu společně jednaly v květnu 2013 ve Varšavě.
Dohoda o spolupráci na hraničních vodách, kterou podepíšou ministři Richard Brabec a Maciej Grabowski, nahradí obdobnou úmluvu obou zemí z roku 1958. Nová smlouva podle českého ministerstva životního prostředí více zohledňuje ochranu vod před znečištěním, ochranu jakosti a množství vod a ochranu před povodněmi.
Toto setkání bude příležitostí k diskusi o nejdůležitějších otázkách vzájemných vztahů, jako je budování přeshraniční dopravní infrastruktury, energetická bezpečnost, obchod a investice či spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany. Premiér Bohuslav Sobotka se hodlá s polskou stranou domluvit na koordinaci navazujících předsednictví ve Visegrádské skupině.
Zástupci obou zemí by měli diskutovat také o čistotě ovzduší ve Slezsku a v Moravskoslezském kraji, kde je podle Sobotky třeba jak na české, tak na polské straně pokračovat v opatřeních, jak zlepšit ovzduší. Česká republika podle něj nabízí jako dobrý příklad takzvané kotlíkové dotace a snaží se je propagovat i v Polsku.
Resort životního prostředí aktuálně spolupracuje na společném česko-slovensko-polském projektu, který se zaměří na zlepšení kvality ovzduší, sběr emisních dat a společnou strategii řízení kvality ovzduší. Na projekt by mohly přispět i evropské dotace z programu LIFE.
Brabec se bude chtít seznámit také se situací ve výkupech kovového odpadu, možnostmi polské legislativy a názorem polské strany. Zejména Moravskoslezský kraj má problémy s kriminalitou v krádežích kovů. Po březnovém zavedení bezhotovostní platby v ČR se někteří provozovatelé obávají, aby se výkup šrotu nepřesunul do Polska.
Za velký úkol považuje premiér také propojení českých a polských rychlostních silnic R11 v Česku a S3 v Polsku. Z české strany je podle Sobotky potřeba zrychlit výstavbu a s Poláky si chce potvrdit, že propojení bude u Trutnova. Kromě jednání čeká v pondělí českého premiéra a jeho polskou kolegyni také procházka po Malé Straně.*