06.10.2000 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Domácí trh potřebuje zeleninu z dovozu

Téměř u všech druhů tuzemské zeleniny nestačí nabídka uspokojit pozvolna rostoucí poptávku. Vzhledem k letošní podprůměrné, u některých druhů průměrné úrodě se dá očekávat, že čerstvá zelenina se bude dovážet v neztenčeném rozsahu.

V minulých třech letech se dovoz čerstvé zeleniny postupně zvyšoval. V roce 1997 dosáhl podle celní statistiky téměř 256 tisíc tun, následující rok 277 tisíc tun a loni už 286 tisíc tun. Za první polovinu letošního roku se k nám přivezlo téměř 130 tisíc tun. Dovážejí se nejen druhy zeleniny u nás pěstované pouze okrajově, ale také tradiční.
Platí to například o mrkvi, která se u nás vždy pěstovala a nadále pěstuje ve značném rozsahu, přesto se ve značné míře dováží. Zatímco její domácí tržní produkce se pohybuje kolem 50 tisíc tun, loni i předloni se dovezlo přibližně 15 tisíc tun. Jen zhruba o tisíc tun méně však už přišlo za letošní první pololetí. Nejvíce mrkve k nám pravidelně směřuje z Nizozemí a Francie, často je tato kořenová zelenina i belgického původu.
Stejně tak nabídku cibule doplňuje zboží ze zahraničí. Zatímco v roce 1998 se k nám dovezlo bezmála 30 tisíc tun cibule a šalotky, v následujícím roce to bylo „jen“ mírně nad 13 tisíc tun. Za letošní první půlrok dosáhl import už téměř 8600 tun. Tyto výkyvy jsou dány podle obchodníků jednak úrovní tuzemské sklizně a také možnostmi kvalitně uskladnit cibuli pro prodej v jarních měsících. Cibule z dovozu pochází hlavně z Nizozemí, Německa i dalších sousedních států – Polska, Rakouska, letos i Slovenska.
Květák se sice v ČR pěstuje ve značném rozsahu i velmi dobré kvalitě, ale jen po určitou část roku. Mezi hlavní dodavatele, kteří pokrývají nimo sezónu volné místo na našem trhu, patří Francie, Itálie a Polsko. Letos je třetím nejvýznamnějším dodavatelem květáku Španělsko. Spotřeba brokolice je relativně nízká, i když postupně narůstá. V letních měsících je částečně kryta českou produkcí, trvalý přísun pak zajišťuje opět Francie a Itálie. Ročně se květáku a brokolice doveze kolem 11 až 15 tisíc tun, letos za první půlrok už téměř osm tisíc tun. Květáku se u nás sklízí kolem 34 tisíc tun.
Rovněž domácí produkce zelí, i když s roční sklizní přesahující 130 tisíc tun stále patří mezi hlavní druhy zeleniny, nestačí potřebě. Za rok se ho proto dováží 8,6 až 11,6 tisíc tun, hlavně z Německa, Polska a Maďarska. I když pór se kdysi u nás pěstoval ve větším množství, dnes se hlavně dováží – ročně zhruba 3600 až 3900 tun. Největším importérem bývalo Turecko, dalšími Nizozemí, Belgie a Francie. Letos je situace poněkud jiná – Turecko vytlačily zmíněné tři země. Tradičně nejvíce česneku se dováží z Číny a Maďarska. Celkově se roční dovoz pohybuje od 4600 do 5300 tun, zhruba stejné množství dodávají na trh domácí pěstitelé.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down