Počet domácích porážek skotu stoupl v Moravskoslezském kraji za poslední tři roky o více než 40 procent. V roce 2017 jich chovatelé nahlásili 1010, předloni 1383 a loni už jich bylo 1421. V kraji se dělá nejvíce domácích porážek v Česku, loni to bylo téměř 27 procent všech porážek v zemi. Pozitivní je, že přibývá bouráren masa při farmách. Řekli to ředitel Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj Severin Kaděrka a vedoucí odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Kamil Zmuda.
Tradice malochovu skotu se podle veterinářů v kraji udržuje hlavně na Frýdecko-Místecku. Loni tam v hospodářstvích chovatelů bylo poraženo 826 kusů skotu, tedy téměř 60 procent z celého kraje. Hovězí maso z domácích porážek je určeno pouze pro spotřebu v domácnosti chovatele, nemělo by se tedy dostat dál do oběhu.
„Co je pozitivní, že se rozrůstá počet bouráren při farmách. Chovatel si odveze zvíře porazit na jatky, kde proběhne řádně veterinární prohlídka, maso je zpracováno za stanovených hygienických podmínek, vychlazeno a pak následně chovatel, který provozuje takovou minibourárnu, si může maso ve čtvrtích převzít zpět, rozbourat si ho a oficiálně prodat z registrované bourárny spotřebitelům, kteří mají asi čím dál větší zájem o takové maso,“ řekl Zmuda.
Veterinární správa také kontroluje, zda chovatelé dodržují všechny legislativní podmínky pro porážky. „Jsou povinni nejméně tři dny před uskutečněním porážky to nahlásit na krajskou veterinární správu. Taky potom provádíme kontrolu likvidace zbytků zvířat, což je velmi nebezpečný odpad, u kterého je předepsáno, že musí být likvidován přes asanační ústav, takže provádíme kontroly, jestli to zemědělci takto provádějí,“ řekl Kaděrka.*