Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a dopad církevních restitucí do lesního hospodářství České republiky se staly tématem přednášky Jiřího Olivy z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze. „Dopad do vlastnické struktury i ekonomických parametrů bude minimální, bude se pohybovat kolem pěti procent,“ uvedl dnes Jiří Oliva v rámci doprovodného programu veletrhu Silva Regina v Brně.
Zákon byl přijat v roce 2012, restituční proces probíhá dva roky a jeho dopady v praxi je možné již nyní predikovat na základě aktuálních čísel. Církevní restituce ovlivňují lesní hospodářství v České republice z několika hledisek – mají vliv na vlastnickou strukturu lesů, vlastnickou strukturu v krajích, na výši těžeb, poměr zisku, na zaměstnanost i trh se dřívím.
„Očekává se, že v roce 2017 po skončení restitucí se státní majetek Lesů ČR sníží přibližně o 4 až 5 procent na konto majetku církevního. Trochu vyšší čísla, 5 až 6 procent, předpokládáme u rozdělení zisku, který lesní hospodářství produkuje, protože podstatná část církevních lesů je ve velmi výnosově kvalitních podmínkách. Co se týká trhu se dřevem, dopad vidím spíše příznivě, protože do konkurence na trhu přinese nové subjekty. To je vždycky dobrá zpráva,“ říká Jiří Oliva. Přednáška nabídla pohled do blízké budoucnosti, ale ohlédla se současně za vývojem církevního majetku v minulosti, a to od počátku 9. století, kdy po příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu začalo za podpory panovníků docházet k postupné evangelizaci.*