Přestože dotace na metylester řepkového oleje jsou od letošního roku vyšší, výrobci na tuzemský trh zřejmě nedodají zdaleka takové množství, které je stát připraven finančně podpořit.
O dotaci na letošní rok se u Státního zemědělského intervenčního fondu přihlásilo dvanáct výrobců metylesteru řepkového oleje (MEŘO). Dohromady se ucházejí o příspěvek na 107 156 tun, stát je přitom ochoten dotovat 125 tisíc tun. Dotace se výrobcům vyplácejí zpětně, nejprve musí prokázat, že MEŘO dodali pro bionaftu určenou na domácí trh.
Podle šéfa Sdružení pro výrobu bionafty Petra Jeviče není příliš pravděpodobné, že by výrobci metylesteru skutečně vyčerpali požadované dotace. „Bude záležet na tom, jaký budou mít odbyt. Tedy jaká bude situace v Evropě a kolik bionafty bude schopen pojmout český trh. To ovlivní také cena motorové nafty,“ uvedl Jevič. Za úspěch by považoval, pokud by se v tuzemsku prodalo padesát tisíc tun MEŘO.
Mezi zájemci o dotaci chybí největší výrobce metylesteru – společnost Setuza. „Za současných podmínek to pro nás nemá smysl. Máme uzavřené kontrakty v zahraničí a musíme je plnit,“ řekla mluvčí firmy Marie Logrová. Poznamenala, že pro Setuzu znamená prodej zahraničnímu partnerovi jistotu. Většina produkce směřuje do Německa, jen malé množství do Rakouska. „Nepočítáme, že bychom letos MEŘO dodávali na domácí trh a pokud se zásadně nezmění legislativa, tak ani od příštího roku,“ dodala.
Z celkové roční kvóty 125 tisíc tun získal největší podíl Agropodnik Jihlava, který požádal o dotaci na 53,5 tisíce tun. Společnost Jan Horák – H H corporation z České Třebové se u Státního zemědělského intervenčního fondu přihlásila s požadavkem na dotování necelých 17,5 tisíce tun. Firma Jarimex z Hněvčevse na Královéhradecku se uchází o podporu na 7060 tun. Dalších devět výrobců žádá o dotaci na množství v rozsahu od 660 zhruba do 6300 tun. Sazba dotace se zvýšila z loňských 3680 na 6750 korun za tunu MEŘO.
Vloni v červenci a srpnu o příspěvek požádala také Setuza a obdržela 1,3 milionu korun. V dalších měsících se už nepřihlásila. Jak vyplývá z přehledu SZIF, státní podpory v období od července do října minulého roku nejvíce využil jihlavský Agropodnik, který získal přes 5,2 milionu korun. Firmě Agrochem z Lanškrouna vyplatil SZIF téměř čtyři miliony korun, společnosti Jarimex pak necelé 3,2 miliony korun, zhruba o milion korun méně obdržela společnost Primagra Milín. V minulém roce se v České republice vyrobilo podle Sdružení pro výboru bionafty přibližně 120 tisíc tun MEŘO, na tuzemském trhu se uplatnilo jen asi 3500 tun.