Zemědělci, kteří si prostřednictvím agentur pro zemědělství zaevidují takzvané krajinné prvky, na ně mohou od letošního roku čerpat dotace. Informoval o tom dnes náměstek ministra zemědělství Jiří Urban.
Krajinné prvky, mezi něž patří například meze, travní porosty či remízky, které byly v minulosti při intenzifikaci zemědělství často odstraňovány, mají podle odborníků blahodárný vliv na životní prostředí. Zadržují například v krajině vodu, čímž pomáhají předcházet povodním, omezují také erozi půdy, která je nejen v ČR vážným problémem.
"Na podzim loňského roku nabyla účinnost novela zákona o zemědělství, která mimo jiné zavádí evidenci krajinných prvků a umožňuje poskytnutí podpory na plochu vnitřních krajinných prvků," uvedl Urban. "Nařízení vlády o stanovení druhů krajinných prvků následně na zemědělské půdě definuje šest krajinných prvků - meze, terasy, travnaté údolnice, skupiny dřevin, stromořadí a solitérní dřeviny," dodal.
Farmáři tak mohou ve spolupráci s místními agenturami pro zemědělství a venkov tyto krajinné prvky nechat zaevidovat. Vnitřní krajinné prvky, které byly dosud z pozemků "vykresleny" a na jejich plochu uživatel nepobíral žádnou podporu, se následně stanou součástí zemědělcem obhospodařované půdy.
"Krajinné prvky hrají v zemědělské krajině významnou stabilizační roli. Jejich dlouhodobý úbytek je však alarmující. Pevně proto věříme, že tato změna v systému vyplácení podpor přispěje k jejich výraznější ochraně," podotkl Urban. O každém evidovaném krajinném prvku bude vedena dokumentace. Informace o nich budou dostupné u příslušných agentur nebo na veřejně přístupné verzi Portálu farmáře.