Finanční příspěvek na své investice do projektů, jež vedou ke zlepšení životního prostředí, mohou české firmy získat z Německa, z prostředků jeho Investičního programu pro životní prostředí. Upozorňuje na to Ministerstvo životního prostředí s tím, že zveřejnilo cíle projektu a podmínky pro získání dotace. Žádosti o dotace lze podávat standardně do 31. března.
Německé Spolkové ministerstvo životního prostředí, ochrany přírody, výstavby a bezpečnosti reaktorů podporuje v rámci Investičního programu pro životní prostředí v zahraničí již od roku 1990 projekty se zaměřením na zlepšení životního prostředí v zemích střední a východní Evropy. Podporu mohou získat pilotní projekty z oblasti ochrany životního prostředí, které mají přímý přeshraniční vliv na Německo nebo se zaměřují na zlepšení ochrany klimatu.
„Jedná se o modelový příklad, kdy aktivní zahraniční spolupráce našeho resortu může přinést českým subjektům konkrétní efekt a zároveň zlepšit životní prostředí. Jsem rád, že se nám právě s německou stranou daří velmi dobře komunikovat a přinášet hmatatelné výsledky,“ sdělil ministr Richard Brabec.
Projekty mají dosáhnout především čtyř cílů. Prvním je přenos zkušeností pro účinnou ochranu životního prostředí a klimatu v rámci rozvíjení česko-německé spolupráce. Druhým je multiplikační efekt díky modelovým úsporným a inovativním řešením, která přináší zlepšení ochrany životního prostředí (takzvané majákové projekty). Projekty mohou splňovat třetí cíl, kterým je demonstrování praktické způsobilosti a výkonnosti nových zařízení či postupů, a konečně čtvrtý cíl, jímž je posílení pozitivního vnímání ochrany životního prostředí.
Program v první řadě sleduje společné ekologické cíle, nikoli zlepšování infrastruktury, na něž se zaměřují například programy Evropské unie.
Projekt musí být zaměřený na investice s přímými a měřitelnými přeshraničními efekty pro životní prostředí na území Německa, například snížení znečištění ovzduší a vod v příhraničních regionech. Investice musí podporovat rozvoj, který je šetrný k životnímu prostředí a klimatu. Podporovaný projekt by měl ideálně motivovat další investory k realizaci vlastních projektů a přispět ke zvýšení povědomí mezi obyvatelstvem.
Podpora je poskytována formou příspěvků na úroky z úvěrů nebo formou příspěvků na investice. Předpokladem je přiměřená účast investora. Výše podpory vždy závisí na individuální charakteristice projektu. Podle právní úpravy veřejné podpory v EU mohou získat firmy v závislosti na velikosti maximální investiční podporu mezi 40 a 60 % nákladů na investici do životního prostředí.
Investoři se musí s návrhy svých projektů obrátit nejdříve na Ministerstvo životního prostředí, které po předběžném zhodnocení projektu zašle písemnou žádost o dotaci na německé Spolkové ministerstvo životního prostředí, ochrany přírody, výstavby a bezpečnosti reaktorů (BMUB). O poskytnutí dotace rozhoduje BMUB na základě ekologicko-politických aspektů a rozpočtových prostředků, které jsou k tomu vyčleněny. Projekty jsou dále zaštiťovány německou bankovní skupinou KfW, která projekty prověřuje a sleduje jejich realizaci.*