28.09.2004 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovozy vzbuzují obavy

České a moravské pěstitele ovoce i zeleniny ohrožuje levný dovoz těchto komodit z Polska. Podle tajemníka Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka polským ovocnářům výrazně pomáhá stát, proto jim zdejší producenti nemohou konkurovat. Pokud se situace nezmění, požádá unie vládu, aby tuzemským pěstitelům zajistila podobné podmínky.

Ludvík připustil že ovocnáři byli částečně ohroženi levným dovozem již před vstupem České republiky do Evropské unie, po rozšíření unie se však propadly ceny zejména u rybízu, višní a broskví, naopak vzrostly ceny třešní. Spotřeba jablek je v Česku větší než produkce, proto se běžně ovoce dováží. Italští nebo nizozemští dovozci však české pěstitele netrápí. Ceny totiž odpovídají reálným nákladům na výrobu. Polští ovocnáři ale mají výrazně nižší náklady. Neplatí totiž státu zdravotní, sociální pojištění a daně a mnozí podle Ludvíka nevedou ani účetnictví. "Chceme stejné podmínky. Jinak budeme muset problém řešit na evropské úrovni jako dumpingové dovozy," uvedl Ludvík.
Podle statistických údajů schodek zemědělského obchodu s Polskem od května klesl. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského však informace členů svazu hovoří o tom, že se sem polské výrobky dovážejí více a v některých komoditách to již působí vážné problémy. Na levné dovozy z Polska si stěžují také pěstitelé zeleniny. "My cítíme, že prodáváme hůř, levněji a pod cenou," řekl k tomu tajemník Zelinářské unie Čech a Moravy Karel Holík. Podle něj je snížení importů nesmysl. Tlak je, jak řekl, zřetelný a dovoz se tedy musel naopak zvýšit. Podle Petra Tučka z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky sem však ovoce a zelenina z Polska půjdou i v budoucnu, protože „ obojí se tam dělá levně a na tamním trhu je těchto výrobků přetlak".
Čeští producenti začali v létě poukazovat na nedostatky polských výrobků. Státní zemědělská a potravinářská inspekce proto zkontrolovala na konci srpna 118 různých dávek ovoce a zeleniny v Moravskoslezském kraji. Odhalila ale pouze tři nedostatky.
Ceny českých jablek z letošní sklizně se budou podle ovocnářů pohybovat stejně jako loni okolo 12 korun za kilogram. Na jaře by mohla cena stoupnout zhruba na 20 korun. Větší část produkce jablek půjde podle Ludvíka kvůli horší kvalitě na zpracování. Velké plochy sadů totiž významně poškodilo krupobití. "Škody na ovoci očekáváme ve výši 150 milionů korun," uvedl Ludvík. V některých regionech se sadaři také potýkali s houbovými chorobami. Ovocnáři odhadují, že letos sklidí 155 tisíc tun jablek, domácí trh by tak pokryli zhruba z 90 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down