Dozorové orgány pracují v oblasti kontroly medu špatně, tvrdí sdružení

České dozorové potravinářské orgány, jako jsou Státní veterinární správa a Státní zemědělská potravinářská inspekce, pracují kvalitně. Výjimkou je jejich činnost v oblasti kontroly medu, kde dlouhodobě dochází k falšování této komodity. Uvedl to předseda správní rady Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal.

Podle něho se falšovaný med po velkých řetězcích přesouvá i na farmářské trhy. Stát tak místo hledání systémového řešení preferuje teoreticky dočasnou variantu, kdy nabádá spotřebitele k tomu, aby si kupovali med od svých známých a nikoliv v obchodních řetězcích.
„Orgány dozoru v jednom sektoru pracují vyloženě špatně, a to je oblast medu. Nejsou schopny zastavit to, že je med falšovaný a spotřebitel se setkává s tím, že kupuje nekvalitní a falšovaný med. Oba orgány dozoru si mezi sebou výsledek přehazují,“ sdělil Dupal.
Jako příklad uvedl například společnosti Včelpo nebo Pošumavské včeličky. Od tohoto výrobce objevili veterináři v listopadu nevyhovující med prodávaný na pražském farmářském trhu. Pylová zrna akátového medu s deklarovaným původem z České republiky byla totiž z Číny.
Stav, kdy ministr zemědělství Marian Jurečka doporučuje nákup medu od známých, není podle Dupala ideální. Je to z hlediska trhu náhradní řešení a nikoliv cílové, dodal.
Med je spolu s vínem jednou z nejvíce falšovaných komodit na českém trhu. Podle Jana Pivoňky z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze jde ale o evropský problém. Navíc jsou testy na zjištění některých enzymatických aktivit v medu drahé a nemusí být průkazné. A to, že se nic neprokáže, neznamená, že se med nefalšoval, ale že falzifikátor byl chytrý, dodal Pivoňka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down