15.09.2000 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Družstvo ovocnářů zajistí odbyt i při nadúrodě

Pěstitelé jablek, kteří jsou členy odbytového družstva producentů ovoce a zeleniny CZ Fruit, prodají svoji letošní úrodu lépe než ostatní. Tvrdí to ředitel družstva Vladimír Dobiáš a k této jistotě ho vede předem zajištěný odbyt.

Družstvo by potřebovalo uskladnit víc kvalitních jablek, než sklidí jeho členové. "Asi dvacet procent produkce podle našich prvních odhadů totiž poškodilo krupobití. Někteří pěstitelé mají totálně zničenou úrodu," uvedl ředitel CZ Fruit. Aby družstvo využilo sklady a naplnilo smlouvy s odběrateli, bude vykupovat jablka také od nečlenů. "Můžeme tak ukázat výhodu odbytové organizace - že jsme schopni zvládnout situaci, která vznikla v důsledku nepřízně počasí. Tím, že družstvo pokrývá celé území republiky a ne všude byl klimatický problém, můžeme přispět k celkové stabilitě," věří Dobiáš.
Podle Miloslava Kučery, místopředsedy sněmovního zemědělského výboru, který je sám pěstitelem jablek a členem odbytového družstva od samého začátku, letošní rok jednoznačně ukáže přednosti společného odbytu. „Takový rok jako letos, kdy situaci na trhu ovlivní nadúroda jablek na zahrádkách a na podzim jich bude velký přetlak, se objevuje jednou nebo dvakrát za deset let. Členství v družstvu bude jednoznačnou výhodou,“ míní Kučera.
Za dva roky, po které CZ Fruit obchoduje, se zúžil počet jeho odběratelů. "Vývoj v oblasti obchodu nás nutí orientovat se na velké řetězce. Ne do všech ale můžeme dodávat přímo, protože nejsme schopni splnit jejich požadavky. Část zboží proto prodáváme přes rozhodující distributory, soustřeďujeme se hlavně na prověřené solidní firmy," přiblížil Dobiáš. Přímo obchoduje družstvo od loňského roku s Delvitou, Carrefourem a jedná o podmínkách s dalšími, například Makrem.
Za poslední rok nezaznamenal ředitel družstva žádné výhrady pěstitelů k platbám za jablka. Princip výpočtu průměrné ceny, kdy všichni dostávají měsíční zálohy podle úrovně prodeje, považuje za výhodný. "Je určitě přínosem, když pravidelně každý měsíc dostávají peníze, s nimiž mohou předem počítat," míní Dobiáš. Připouští, že systém placení nemusí vyhovovat členům, kteří skladují ovoce pro družstvo a jejich sklady nejsou vyhovující.
Počet členů družstva se podle Dobiáše ustálil na zhruba 55 s celkovou produkcí kolem 45 tisíc tun jablek. Někteří přicházejí, jiní družstvo opouštějí. "Naposledy vystoupili dva členové, kteří nebyli schopni se vyrovnat s našimi nároky na skladování, tj. zaručit uchování jablek po celou sezónu," zdůvodnil ředitel.
Po finančních potížích při vzniku družstva se situace změnila k lepšímu. Nemalou pomoc – čtyři miliony korun – mu poskytla Evropská unie prostřednictvím PHARE na kompletní vybavení výpočetní technikou. Díky dotačnímu titulu MZe pro odbytové organizace dostal CZ Fruit loni dva miliony korun, letos má přislíbeno 1,5 milionu. Další náklady spojené s činností si hradí ze svých prostředků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down