Od letošního 7. března, kdy mohou zájemci žádat o dotace na předčasné ukončení zemědělské činnosti, se jich na regionálních odborech Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) zatím přihlásilo 120. Sedláci, kteří dlouho čekali na vyhlášení tohoto opatření zakotveného v Horizontálním plánu rozvoje venkova, si nyní stěžují, že vyřizování žádostí o podporu vázne.
„Žadatelé obdrželi od SZIF potvrzení o zaregistrování žádosti o zařazení do programu. Následný administrativní krok, tedy rozhodnutí o podmínečném zařazení do programu, však vzhledem k současným podmínkám úpravy software nemůže fond zatím vydávat v běžných termínech,“ vysvětlila jeho mluvčí Jitka Sluková. Jak poznamenala, do zpoždění této náročné administrace se však promítá přístup obou stran a vyžaduje trpělivost jak u SZIF, tak u žadatelů. Regionální odbory SZIF proto nyní podle Slukové významně slouží ke konzultacím uchazečů o podporu. „Těm se rovněž toleruje postupné dokládání všech povinných příloh. I dále je pro žadatele toto opatření nastaveno v delších lhůtách provedení, kdy pro uskutečnění převodu podnikání na nabyvatele a pro dokládání tohoto aktu je vymezena až dvanáctiměsíční lhůta,“ uvedla mluvčí. Poznamenala však, že je možné proces převodu zahájit i dříve, ještě před podmínečným zařazením žádosti. „V koordinaci kroků s regionálními odbory SZIF pak tento přístup může následně urychlit celou administraci žádosti,“ poradila.
Nejvíce sedláků starších 55 let se do předčasného důchodu hlásí v brněnském regionu, jehož pracoviště SZIF přijalo 31 žádostí. Odbor v Hradci Králové eviduje 23 zájemců, v Praze 20, v Českých Budějovicích 18, v Ústí nad Labem 13, v Olomouci devět a v Opavě šest.