E-ventus a signalizace pro pěstitele máku

Průměrný hektarový výnos máku v České republice se v roce 2013 pohyboval kolem 0,69 tuny a řadí se tak k nejnižším v historii. Aspektů, proč tomu tak bylo, existuje celá řada. Účastníci tradičního makového semináře sdružení Český mák v Červeném Újezdě se kromě loňské bilance máku a doporučení pěstitelských technologií pro letošní rok dozvěděli mimo jiné i to, jak si poradit se zákazem mořidel na bázi neonikotinoidů.

Základem je podle Ing. Pavla Cihláře, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze kvalitní osivo, termín setí, odstup v osevním postupu, ale i chemická ochrana. Jak podotkl Ing. Zdeněk Kosek ze sdružení Český mák, na základě dobrých výsledků pokusů s metodou e-ventus nechali pro nadcházející sezónu tímto způsobem ošetřit pět tun osiva máku (loni to bylo 1,5 tuny).

Pěstitelům máku po zákazu neonikotinoidů nezbývá než ošetřovat proti krytonosci kořenovému foliární aplikací insekticidů. Signalizační metody jsou podle Ing. PetraVlažného z Dow AgroSciences, s. r. o., dobrým vodítkem pěstitelů máku pro včasné ošetření proti krytonoscům, aby rostliny neutrpěly větší újmy.

Kolem 20. dubna, kdy teplota dosahuje ke 14 až 15 °C, což je prahová teplota pro aktivitu krytonosce kořenového, připravili na pole zemní pasti. Jednalo se o plastovou dózu, do které umístili předpěstované rostliny máku (příp. ozimý mák nebo plevelný vlčí mák), spodní hranu víka natřeli Chemstopem. Nalezení dvou krytonosců během tří dnů bylo hraniční pro insekticidní ošetření.*

 

Více se dozvíte na stránkách týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down