EGAP pojistila export za půl miliardy korun

Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) letos pojistila agroexport za více než půl miliardy korun. Vývoz zemědělské techniky, potravin a doplňků mířil do šesti zemí, do Ruska a na Ukrajinu, na Kubu, do Kazachstánu, Arménie a Turecka. Turecko je novým teritoriem, roste tam i vývoz býčího spermatu k inseminaci. EGAP bude nabízet služby i na agrosalonu Země živitelka, který začíná 23. srpna v Českých Budějovicích.

Zatím největším letošním obchodním případem je vývoz traktorů firmy Zetor Tractors do Ruska a na Ukrajinu. "Vidíme v posledních dvou letech mnohem vyšší zájem z těchto dvou zemí o českou zemědělskou techniku a technologie a je to logické - obě země chtějí být soběstačnější v produkci potravin," řekl generální ředitel EGAP Jan Procházka. Kromě firmy Zetor dodala zemědělskou techniku do Ruska a na Ukrajinu společnost Bednar FMT a do Ruska průběžně dodává techniku firmy Farmet.
Novou zemí agroexportu je letos pro EGAP Turecko. Již déle tam čeští chovatelé vyváží skot, jen strakatých jalovic dodávali do Turecka okolo 10 000 kusů za rok, ještě více býčků určených na výkrm nebo na jatka. Český strakatý skot patří spolu s holštýnským skotem mezi dvě nejrozšířenější plemena v tureckých chovech.
Roste ale i vývoz býčího spermatu. EGAP letos pojistil první dodávku inseminačních dávek, které do Turecka dodalo Chovatelské družstvo Impuls. "Inseminačních dávek plemene fleckvieh (strakatý skot) je ročně do Turecka importováno za dva miliony," řekl ředitel Chovatelského družstva Impuls Michal Basovník.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down