30.11.2000 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EK navrhla zákaz kostních mouček a vybít dobytek nad 30 měsíců

Evropská komise dnes navrhla členským státům EU, aby zakázaly - prozatím na půl roku - krmení všech hospodářských zvířat masovými a kostními moučkami. Navrhla také likvidaci všech krav starších 30 měsíců, pokud nebudou negativně prověřeny na bovinní spongiformní encefalopatii (BSE).

Komisař pro ochranu spotřebitelů David Byrne uvedl, že tato radikální opatření mají obnovit otřesenou důvěru lidí v hovězí maso a v maso vůbec; mají také nahradit celou řadu národních zákazů a kroků, jež vyvolávají spíše zmatení než pochopení spotřebitelů.
Podle zemědělského komisaře Franze Fischlera vyčlení EU 140 milionů eur (přes 4,8 miliardy Kč) na výkup každých 100 000 tun hovězího masa, které by mělo být zničeno. Představuje to 70 procent nákladů na odstranění masa z trhu; 30 procent zaplatí členské státy. Komise dává jasně přednost likvidaci masa před jeho uskladněním, protože takovéto maso by nemělo žádnou hodnotu a bylo by velmi obtížné ho uplatnit na trhu. Oba komisaři zjevně nepočítají s tím, že většina dobytka nad 30 měsíců bude podrobena drahým testům.
Komise dále navrhla, aby mezi rizikové hovězí orgány, jejichž spotřeba je zakázána, bylo zařazeno celé střevo všech krav, bez ohledu na věk. Do této kategorie zatím spadá mozek, mícha, oči a část střev. Návrhy budou předloženy v pondělí ministrům zemědělství EU na řádném zasedání v Bruselu. Podle Byrna představují "mimořádnou odpověď na mimořádný sled událostí" z minulých týdnů a dní. S odvoláním na řídící vědecký výbor EU dodal, že k této situaci nemuselo dojít, kdyby členské státy účinně aplikovaly zákaz podávání masových krmiv ze savců přežvýkavcům, který platí od roku 1994. Zákaz podávání masových a kostních mouček bude doplněn zákazem jejich vývozu.
V EU se vyrábí momentálně asi tři miliony tun těchto krmiv, z nichž jde půl milionu tun na export. Spálení roční produkce bude stát asi tři miliardy eur, soudí komise. Doporučuje, aby se ke spalování využívaly cementárny, kde nehrozí emise škodlivé pro životní prostředí. Fischler předpověděl, že výrobci mouček zatím nezkrachují - naopak, při navrhované masové porážce dobytčat nad 30 měsíců budou mít mnohem více práce. Krom toho nelze vyloučit, že po nějaké době bude podávání tohoto krmiva hospodářským zvířatům zase povoleno, i když se to zdá být nepravděpodobné.
Návrhy komise jsou jasně zaměřeny na záchranu jednotného vnitřního trhu EU, pokud jde o hovězí maso. Komise čelí řadě unilaterálních kroků členských i třetích zemí, včetně zákazu dovozu hovězího, které mohou trh zcela rozložit. Při sečtení všech částek, o nichž dnes Byrne a Fischler mluvili, lze vyvodit, že komise počítá v souvislosti s BSE s výdaji kolem čtyř miliard eur. Bude mezi ně patřit také zvýšení záloh pro pěstitele hovězího dobytka ze 60 na 80 procent ceny prodávaného masa, výkup části produkce do intervenčních skladů EU i podpora pěstitelům plodin bohatých na bílkoviny, které by měly nahradit výživné masové a kostní moučky. Fischler dnes zdůrazňoval, že není třeba se spoléhat jen na dovoz sóji ze zámoří, hlavně Spojených států, ale rozšířit osevní plochy pro fazole, hrách či slunečnice.
Podle dostupných údajů se po Velké Británii a Severním Irsku vyskytlo nejvíce případů BSE v Irsku, ve Švýcarsku, v Portugalsku. Ve Francii bylo letos zjištěno 183 případů, v Německu prvních šest, v Nizozemsku sedm a v Belgii osm. Od začátku roku bylo v EU a Švýcarsku zaznamenáno celkem 378 nových případů onemocnění BSE, která se může přenášet na člověka v podobě smrtelné Creutzfeldt-Jakobovy nemoci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down