Velmi nelibě nese Evropská komise zákaz vývozu kukuřice vyhlášený od 1. listopadu maďarskou vládou. Na protest už odmítla s Maďarskem podepsat dohodu o zvýšení kvóty na dovoz maďarského vína a alkoholu do EU. Komisař Franz Fischler hodlá při návštěvě Budapešti příští týden rozhodně protestovat.
Maďarsko zakázalo vývoz kukuřice s odůvodněním, že po špatné letošní úrodě mu nezbývá dost na krmení dobytka. Byly tak porušeny obchodní smlouvy s řadou západoevropských podniků potravinářského průmyslu, které maďarskou kukuřici dovážejí kvůli její vysoké kvalitě a záruce, že není geneticky modifikovaná. Podle komise došlo k hrubému porušení asociační dohody mezi EU a Maďarskem, podle níž musí být takovýto krok předem oznámen a konzultován - Maďaři však neřekli vůbec nic. Nelze věřit jejich tvrzení, že reagovali na náhlou nouzi, protože o neúrodě museli vědět od raného léta. Komise však zpochybňuje tento argument o nedostatku - tvrdí, že podle dostupných údajů je v Maďarsku kukuřice dost. Pozastavuje se dál nad tím, proč maďarská vláda podněcuje své rolníky, aby zkrmovali vysoce kvalitní a drahou kukuřici, když na evropském trhu je přebytek lacinějších druhů obilí, které by při vývozu kukuřice mohla výhodně dovézt. "Pokud to nebude rychle vyjasněno, budu nucen se k tomu vyslovit velmi silně při nadcházející návštěvě Maďarska," řekl Fischler, který se do Budapešti chystá ve čtvrtek.
V pátek se už konala v Bruselu schůzka na diplomatické úrovni, k ničemu však nedospěla. Komise proto odložila uzavření dohody o dovozu maďarského vína a alkoholických nápojů do EU, která má zvýšit bezcelní dovozní kvótu pro Maďary z letošních 350 000 hektolitrů na 415 000 hl. Spor s Maďarskem ukazuje, že EU je nadále velmi háklivá na jakékoli porušení pravidel obchodu a zejména volného pohybu zboží mezi svým prostorem a kandidátskými zeměmi, zvlášť když to porušuje zájmy západoevropských subjektů. V případě ztížení přístupu jablek do ČR či citrusových plodů do Polska protestovali v EU vždy vývozci; nyní jsou nespokojeni dovozci.