Od prvního ledna platí lidé více za energie, které mají negativní vliv životní prostředí. Ekologická daň, kterou sněmovna schválila v rámci reformních změn, počítá se spotřební daní na elektřinu ve výši jednoho procenta a s daní na pevná fosilní paliva ve výši deseti procent. Naopak od spotřební daně jsou osvobozeny obnovitelné zdroje a zemní plyn pro vytápění domácností a elektřina pro pohon veřejné dopravy. Biomasa, například dřevěné pelety a brikety, zároveň přechází do snížené devítiprocentní sazby DPH.
Znevýhodnění cen tepla a elektřiny z uhlí má pomoct snížit Česku množství emisí znečišťujících ovzduší. Podle statistik roku 2006 žijí ve zdraví škodlivém ovzduší zhruba dvě třetiny obyvatel země. Vysoce škodlivé jsou především jemné prachové částice, které vznikají spalováním nafty a bezinu v autech a uhlí v domácích kotelnách.
Ministerstvo životního prostředí proto v létě připravilo národní program snižování emisí, který obsahuje řadu konkrétních termínovaných úkolů. Vyhláška o požadavcích na kvalitu paliv má do roku 2014 postupně vytlačit z trhu méně kvalitní uhlí s vysokými emisemi. Velká novela zákona o ovzduší má nově stanovit emisní limity pro malé spalovací zdroje. Pomoc domácnostem s výměnou kotlů na uhlí za ekologičtější topení má nový dotační titul Státního fondu životního prostředí.