Zásoby uhlí se odhadují na 200 let, ropy na 50, zemního plynu na 60 a uranu na 100 let. Spalováním fosilních paliv se však uvolňuje nadbytečný oxid uhličitý. Vědci odhadují, že objem tohoto plynu, který se fotosyntézou ukládal v pravěkých rostlinách milion let, uvolní naše generace spalováním uhlí za jediný rok. V produkci oxidu uhličitého na hlavu a rok je ČR na nelichotivém čtvrtém místě světového žebříčku. částečným řešením této situace je používání obnovitelných zdrojů energie. Zatímco Švédsko kryje z těchto zdrojů 18 % energie, Rakousko a Dánsko po 14 %, v ČR se toto číslo pohybuje mezi 1 až 1,5 %. Cílem Evropské unie je, aby se obnovitelné zdroje podílely na výrobě energie v roce 2010 zhruba 12 %.
Podle Jana Motlíka, předsedy Asociace pro využití obnovitelných zdrojů energie, by ČR v tomto roce mohla dosáhnout podílu obnovitelných zdrojů na úrovni 4 až 4,5 %.
Jak uvedla Vlasta Petříková z CZ Biom - Českého sdružení pro biomasu, obnovitelné zdroje energie jsou různého charakteru. Jde například o vodní a větrné elektrárny, ale také o spalování biomasy nebo o využití skládek komunálních odpadů, či exkrementů zvířat pro produkci bioplynu. Pro výrobu bioplynu mohou sloužit všechny mokré zemědělské odpady, včetně trávy pokosené v rámci údržby trvalých travních porostů. Pro spalování je vhodný odpad dřeva, kůra, sláma, zvláště řepková, ale také i méně kvalitní obilí.