Evropská unie je odhodlána dosáhnout do roku 2020 dvacetiprocentního podílu energií z obnovitelných zdrojů. Cíle lze hospodárně dosáhnout pouze tehdy, pokud by se režimy podpor harmonizovaly. Komise proto ve včerejším sdělení vyzývá ke koordinovanějšímu přístupu při zavádění a reformování režimů podpor a k intenzivnějšímu obchodování s energiemi z obnovitelných zdrojů mezi členskými státy. Vedle toho je s ohledem na potřebu právní jistoty pro investory nezbytné zahájit diskusi o budoucnosti a vytvoření pevného rámce po roce 2020. Informovalo o tom tiskové oddělení Zastoupení Evropské komise v České republice.
„Měli bychom pokračovat v rozvoji energií z obnovitelných zdrojů a podpoře inovativních řešení. Musíme postupovat hospodárně,“ uvedl komisař pro energetiku Günther Oettinger. „To znamená vyrábět větrnou a solární energii tam, kde to je ekonomicky rozumné, a obchodovat s ní v Evropě tak, jak to děláme s jinými výrobky a službami.″
Dnešní sdělení vyzdvihuje čtyři hlavní oblasti, kde je třeba do roku 2020 vystupňovat úsilí, aby bylo dosaženo cílů stanovených pro energie z obnovitelných zdrojů a přitom postupovali hospodárně:
Komise trvá na nezbytnosti dokončit vytváření vnitřního trhu s energií a uznává potřebu řešit na trhu investiční pobídky k výrobě elektrické energie, aby bylo možné hladce začlenit energie z obnovitelných zdrojů na trh.
Komise upřednostňuje režimy, které podporují snížení nákladů a zamezují nadměrné kompenzaci. Rovněž vyzývá k tomu, aby režimy podpory byly mezi členskými státy navzájem ve větším souladu, čímž by se předešlo zbytečným překážkám.
Komise podporuje intenzivnější využívání mechanismů spolupráce stanovených ve směrnici o energiích z obnovitelných zdrojů. Mechanismy spolupráce členským státům umožní dosáhnout jejich vnitrostátních závazných cílů vzájemným obchodováním s energiemi z obnovitelných zdrojů. To například znamená, že jeden členský stát nakupuje větrnou či solární energii z jiného členského státu nebo ze třetí země mimo Evropskou unii. To může být levnější než výroba solární či větrné energie v domovské zemi.
Energetická spolupráce ve Středomoří – Evropská komise navrhuje zlepšit regulační rámec a zdůrazňuje, že integrovaný regionální trh v Maghrebu by usnadnil rozsáhlé investice v daném regionu a umožnil by Evropě dovážet energii z obnovitelných zdrojů.
Komise ve sdělení uznává, že pokud jde o období po roce 2020, dojde bez vhodného rámce k prudkému poklesu růstu energií z obnovitelných zdrojů. Takový rámec musí umožňovat více příležitostí pro inovace a snížení nákladů, aby se obnovitelné zdroje staly slibným investičním odvětvím přispívajícím k růstu. Komise proto navrhuje zahájit postup vypracování budoucích politických variant a stanovení milníků pro rok 2030. Vedle scénáře bez dodatečných opatření vytyčila tři další možnosti.
- Hlavním nástrojem pro snížení emisí CO2 by byl systém EU pro obchodování s emisemi.
- Tři vnitrostátní cíle – energie z obnovitelných zdrojů, energetická účinnost a snížení emisí skleníkových plynů.
- Cíle vytyčené v rámci celé EU – energie z obnovitelných zdrojů, energetická účinnost a snížení emisí skleníkových plynů.
Komise zdůrazňuje, že je zásadní co nejdříve identifikovat milníky, kterých je třeba dosáhnout do roku 2030. Díky nim by výrobci energií z obnovitelných zdrojů měli být čím dál více konkurenceschopnějšími účastníky evropského trhu s energií.