Nezisková organizace Oxfam, která zastupuje zájmy chudých zemí třetího světa, tvrdí, že Evropská unie Spojené státy poskytují nelegální dotace do zemědělství. Americké protiprávní dotace podle organizace Oxfam činí 7,9 miliardy eur ročně a unijní dosahují výše 3,6 miliardy eur. Tyto dotace údajně poskytují pěstitelům obilí, obilí, kukuřice, rýže, tabáku, rajčat, vína, ale i výrobcům mléčných výrobků, konzervovaného ovoce a ovocných džusů.
Oxfam vidí nezákonnost některých dotací v tom, že platby jsou podmíněny používáním domácích produktů, ohrožují exporty z chudých zemí a pokřivují tržní ceny. Subvence jsou ke škodě 38 rozvojových zemí, včetně Mexika či Brazílie. Existuje riziko, upozorňuje Oxfam, že podají žalobu a WTO podnikne příslušné kroky. Zároveň přiznává, že pravděpodobnost zakročení WTO není příliš vysoká, protože každý takový proces je komplikovaný, zdlouhavý a drahý. Přesto expert Oxfam Phil Bloomer připomněl prohraný spor EU na cukerné dotace či neúspěch USA při obhajobě dotací na bavlnu. Podle něj jsou tyto případy jen špička ledovce.
Evropská komise však tvrzení organizace odmítá a považuje zpráva Oxfam za nedůvěryhodnou, protože neodráží realitu, řekl mluvčí komise Michael Mann. EK se podle něj snaží své dotace zreformovat a v řadě případů již tak učinila. Naposledy minulý týden se členské země dohodly na reformě trh s cukrem. Reforma trhu s ovocem nebo vínem EU teprve čeká. Podle Manna přijde EK s příslušnými návrhy v příštím roce.