Rámcovou dohodu o financování programu Sapard pro léta 2000 až 2006 v hodnotě 154 milionů eur, což je přibližně 5,7 miliardy korun, podepsal dnes s ministrem financí Pavlem Mertlíkem evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Franz Fischler.
Zároveň byla podepsána i roční dohoda. Peníze však budou moci konkrétní uchazeči dostat teprve po akreditaci platební agentury Sapard, nejprve vnitřní a poté u Evropské unie. Ta bude trvat několik měsíců. Jak včera uvedl ministr zemědělství Jan Fencl, požádal ministerstvo financí o akreditaci počátkem února.
Mertlík k tomu řekl, že jeho úřad již zahájil příslušné kroky. Očekává, že půjde o otázku týdnů. EU chce ČR požádat o akreditaci podle dřívějších prohlášení v březnu. Akreditace agentury ze strany EU si podle Fischlera vyžádá další měsíce. "Doufáme, že to bude brzy. Učinili jsem si závazek, že ani jedna koruna nebude zmařena," řekl. Akreditace má potvrdit, že agentura je schopna fungovat podle příslušných směrnic a zabránit zneužití svěřených financí.
Podle Fischlera je akreditace nejtěžší částí celé procedury. Vyžaduje vytvoření nových struktur, managementu, kanceláří a vzdělání a zkušenosti s nakládáním s fondy EU, podotkl. ČR je první z kandidátských zemí EU, která podepsala zároveň víceletou i roční dohodu. "V ostatních kandidátských zemích jsme zatím podepsali jen víceleté dohody," řekl Fischler s tím, že roční dohody s nimi podepíší koncem února. Peníze z programu půjdou na spolufinancování investic do zemědělství a rozvoje venkova.
V rámci programu Sapard do ČR poplyne 22 miliónů eur ročně s tím, že loňská subvence bude přesunuta na letošní rok. Podle Fischlera ji musí ČR na základě dnes podepsané roční dohody využít do konce roku 2002. Uvedl však, že bude u Evropské komise usilovat o prodloužení tohoto termínu. Dvě třetiny prostředků podle Fencla půjdou na programy modernizace zemědělských provozů, potravinářského průmyslu, na programy zabezpečující kvalitu vody a ochranu životního prostředí. Jednu třetinu prostředků budou obhospodařovat kolegové z ministerstva pro místní rozvoj, dodal.
EU podpoří jednotlivé projekty v rámci Sapardu maximálně ze 75 procent, zbývající část musí tvořit národní zdroje. Podnikatelské subjekty, které požádají o podporu, přitom musí 50 procent investice hradit z vlastních prostředků, což znamená, že pomoc ze strany EU u nich může činit nejvýše 37,5 procenta. Podnikatel však dostane příslušný podíl peněz z EU i domácího rozpočtu až ve chvíli, kdy je projekt ukončen. Na jeho realizaci tedy musí mít sám dostatek prostředků. Program Sapard je jedním z nástrojů předvstupní pomoci, který má podpořit přípravu kandidátských zemí na společnou zemědělskou politiku a naučit je zacházet s prostředky fondů EU.