Eurozóna se dostala do deflace, spotřebitelské ceny klesly o 0,2 procenta

Spotřebitelské ceny v zemích platících eurem v prosinci meziročně klesly o 0,2 procenta, a to zejména kvůli prudkému zlevnění energie. Uvedl to dnes ve svém rychlém odhadu Eurostat. Eurozóna se tak poprvé od roku 2009 dostala do deflace. Údaje podporují očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) přikročí k agresivnímu uvolňování měnové politiky.

Prosincová deflace byla o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury počítali s poklesem cen o 0,1 procenta. Euro se po zveřejnění údajů propadlo na nové devítileté minimum vůči americkému dolaru.
V listopadu činila meziroční inflace v eurozóně 0,3 procenta. V deflaci byla eurozóna naposledy v říjnu 2009, kdy se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 procenta. V loňském roce eurem platilo 18 zemí, od 1. ledna společnou měnu používají také v Litvě.
ECB loni ve snaze podpořit hospodářský růst a odvrátit deflaci snížila své úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů.
Šéf ECB Mario Draghi v prosinci uvedl, že banka začátkem letošního roku posoudí účinky dosavadních stimulačních opatření a v případě potřeby uskuteční další kroky. Viceprezident ECB Vítor Constancio již v listopadu upozornil, že banka by mohla v letošním prvním čtvrtletí rozhodnout, zda podpoří ekonomiku eurozóny nákupem vládních dluhopisů, tedy takzvaným kvantitativním uvolňováním měnové politiky.
Nejbližší zasedání ECB se uskuteční 22. ledna. Cílem banky je držet růst spotřebitelských cen v blízkosti dvou procent. Inflace v eurozóně se však od října 2013 nachází pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označuje za nebezpečnou zónu.
Za prosincovou zápornou hodnotou inflace stály především ceny energie, které se propadly o 6,3 procenta po listopadovém poklesu o 2,6 procenta. Stabilní zůstaly v posledním měsíci loňského roku ceny jídla, alkoholu a tabáku i neenergetického průmyslového zboží. Eurostat předpokládá, že definitivní údaje za prosinec ukážou růst cen u služeb o 1,2 procenta, což je v porovnání s předchozím měsícem stabilní hodnota.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down