V pondělí 13. listopadu 2000 byl slavnostně znovuotevřen státní zámek Kynžvart, jehož rekonstrukci spolufinancovala Evropská unie z prostředků Phare, programu přeshraniční spolupráce.
Financování propstřednictvím programu Phare probíhalo ve dvou etapách, a to:
1. rekonstrukce interiéru zámku ve výši cca 34,5 mil. Kč (940 tisíc euro, přičemž celková částka představovala 65 mil Kč (1,96 mil euro) a
2. oprava exteriéru zámku ve výši cca 8 mil. Kč (200 tisíc euro z celkových nákladů 10,6 mil. Kč (300 tisís euro).
Uvedení zámku Kynžvart do provozu má rozhodující význam pro rozvoj turistiky v regionu. Optimální poloha areálu uprostřed západočeských lázní a dobrá komunikační dostupnost z obou stran příhraničí České republiky a Spolkové republiky Německo dává dobrou perspektivu pro rozvoj infrastruktury spojené s turistikou, lázeňstvím a kulturou. Tyto skutečnosti budou mít kladný dopad na hospodářství regionu. Unikátní je také skutečnost, že je zámek bezbariérový.
Zámek Kynžvart patřil až do roku 1976 mezi nejnavštěvovanější památkové objekty v České republice s návštěvností přes 150 tis. hostů ročně. V letech 1976 – 1994 byl uzavřen a kompletně vystěhován z důvodů dlouholeté rekonstrukce vyvolané rozšířením dřevomorky objektu. Od roku 1994 byl částečně zpřístupněn, ale finanční prostředky Památkového ústavu ze státního rozpočtu nestačily na dokončení obnovy této unikátní historické památky.
Tento projekt byl spolufinancován z programu přeshraniční spolupráce Phare CBC, v rámci kterého byla k dnešnímu dni vyčleněna částka 6,6 miliardy Kč (180 mil. euro) na investice v příhraničních okresech České republiky. Celkově bylo vyčleněno od roku 1990 z Programu Phare, včetně Phare CBC, na pomoc České republice při přípravě na vstup do Evropské unie více než přes 26 mld. Kč (720 mil. euro).