Členské státy Evropské unie, které mají problémy s dvojí kvalitou potravin a jiných výrobků, budou moci požádat o dotaci na jejich testování. Eurokomisařka Věra Jourová na dnešním zasedání sněmovního zemědělského výboru v Jihlavě uvedla, že na testování uvolní asi milion eur z letošního rozpočtu. Další peníze našla na vytvoření metodiky, podle níž by jednotlivé země měly postupovat. Celkem podle eurokomisařky půjdou do této oblasti zhruba dva miliony eur, což je v přepočtu 52 milionů korun.
Podle dosavadního předpokladu by o testování mohly mít zájem Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a možná i Slovinsko. Z pobaltských států se objevují signály, že tam by se to týkalo pracích prášků a drogistického zboží, uvedla eurokomisařka.
Za nejrychlejší řešení Jourová považuje zpřesnění nynější evropské legislativy, která se zabývá neférovými obchodními praktikami. Dá také národním orgánům metodiku, jak postupovat.
Ministr zemědělství Marian Jurečka k vystoupení Jourové uvedl, že jde o snahu správným směrem. Podle něj by ale nejlepším řešením byla změna evropské legislativy. Ministerstvo zemědělství podle Jurečky bude pokračovat ve srovnávacích testech výrobků a bude je medializovat.
O iniciování změny evropské směrnice o nekalých praktikách vůči spotřebitelům v usnesení eurokomisařku požádal i zemědělský výbor. Požaduje po ní rovněž, aby se zasadila o zavedení povinnosti uvádět na výrobcích informaci o zemi původu a výrobci.
Eurokomisařka přepokládá, že opětovné testování ukáže na několik desítek produktů s rozdílnou kvalitou, u nichž by pak mělo být zahájeno řízení s výrobci, případně prodejci. Podle Jourové si národní orgány samy určí, jak si vynutit, aby produkt zmizel z trhu nebo aby se zlepšila jeho kvalita. Za důležité pokládá to, aby se o ošizených výrobcích dověděli spotřebitelé.*