Evropská unie se dohodla na reformě systému zemědělských dotací

Zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu dosáhli na politické úrovni dohody o reformě unijního systému zemědělských dotací. Oznámil to v pátek eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski. Dohoda přináší nová opatření k ochraně malých farem a k omezení negativních dopadů zemědělství na životní prostředí, píše agentura Reuters. Domluvu ještě musí oficiálně schválit členské státy a Evropský parlament.

"V některých bodech jsme si možná přáli rozdílný výsledek, ale domnívám se, že celkově můžeme být s dosaženou dohodou spokojeni," uvedl Wojciechowski. Aktivisté nicméně tvrdí, že dohoda nedokázala sladit zemědělskou politiku s cíli EU v oblasti boje proti klimatickým změnám.

Dohoda ukončuje téměř tříleté neshody ohledně společné zemědělské politiky EU, která se v letech 2021 až 2027 bude podílet zhruba třetinou na výdajích unijního rozpočtu. Na platby zemědělcům a podporu rozvoje venkova by mělo směřovat 387 miliard eur (téměř deset bilionů Kč), píše Reuters.

Dohoda bude požadovat, aby členské země od roku 2023 vynakládaly 20 procent z plateb pro zemědělce na ekologické programy. V letech 2025 až 2027 by pak měl tento podíl stoupnout na 25 procent. Dohodnutá pravidla rovněž požadují, aby členské země minimálně deset procent peněz ze společné zemědělské politiky poskytovaly menším zemědělcům. Země by se však mohly tomuto požadavku vyhnout, pokud použijí jiné metody k zajištění spravedlivého rozdělení peněz, napsala agentura Reuters.

Dohoda rovněž vyžaduje, aby členské země rozdělily tři procenta peněz mezi mladé zemědělce ve věku do 40 let. Počítá také s vytvořením krizového fondu v hodnotě 450 milionů eur (zhruba 11,5 miliardy Kč) pro případ, že zemědělské trhy naruší mimořádná situace, například pandemie.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down