Evropské unii v současné době důvěřuje 48 procent Čechů. Loni to bylo jen 37 procent, vůbec nejméně od vstupu do unie. Navzdory nárůstu kladných hodnocení je ale česká veřejnost v názoru na EU rozdělená. Unii nedůvěřuje 47 procent lidí. Výrazně nižší důvěře se pak těší instituce, které pod Evropskou unii spadají. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který se uskutečnil od 3. do 13. dubna a zúčastnilo se ho 1033 lidí.
Evropskému parlamentu důvěřuje 32 procent a Evropské komisi 31 procent Čechů. Předseda Evropské rady, kterým je nyní Donald Tusk, má důvěru 26 procent dotázaných. Unijní ministryni zahraničí Federice Mogheriniové věří jen 23 procent lidí. U všech těchto institucí převažuje nedůvěra nad důvěrou.
"Je ovšem nutné podotknout, že v případě těchto funkcí v rámci EU je vysoký podíl lidí, kteří tyto představitele vůbec neznají, a i to ovlivňuje celkové hodnocení jejich důvěry," uvedlo CVVM. Mogheriniovou nezná 30 procent lidí, Tuska téměř čtvrtina.
Od loňského roku se u Čechů zvýšila také důvěra v Organizaci spojených národů (OSN) a Severoatlantickou alianci (NATO), a to shodně o osm procentních bodů. OSN nyní důvěřuje 61 procent dotázaných, NATO pak 58 procent. Důvěra české veřejnosti v OSN, NATO a EU je silně provázaná, pokud lidé důvěřují OSN, důvěřují ve většině případů i NATO a naopak, uvedli statistici.
Důvěra v evropské a mezinárodní organizace stoupá s dosaženým vzděláním a životní úrovní. Nedůvěru vyjadřují častěji příznivci levice, lidé starší 60 let a v případě Evropské unie lidé ve věku 45 a více let.*