Tribunál Soudního dvoru Evropské unie dnes zrušil rozhodnutí Evropské komise, která v roce 2010 povolila uvést na evropský trh geneticky modifikovaný brambor Amflora. Informovala o tom tisková služba soudu. Důvody jsou procesní, podle tribunálu komise nedodržela všechna pravidla postupu, který s vydáním povolení souvisí.
S žalobou proti rozhodnutí komise o bramboru Amflora se na Evropský soud obrátilo Maďarsko, jako vedlejší účastníci se připojily Francie, Lucembursko, Rakousko a Polsko.
V České republice se podle Ústředního bramborářského svazu geneticky modifikované brambory nepěstují. Tři zemědělské podniky v roce 2010 na Žďársku brambor Amflora vyzkoušely asi na 150 hektarech polí, ale tento projekt rychle skončil. Podle tajemníka svazu Josefa Králíčka další rok nebyla k dispozici sadba kvůli problémům při množení v Německu. Druhým důvodem byl odpor veřejnosti i lidí v branži, takže ty podniky ani neměly zájem v tom pokračovat, doplnil. Malou škrobárnu v Hodíškově, která měla z upravených brambor vyrábět škrob, už má jiný vlastník s jiným výrobním zaměřením.
Komise podle soudu pochybila, když v roce 2010 povolení vydala na základě jiného odborného stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), než s jakým předtím seznámila členské země. Ani původní názory EFSA z roku 2005 nevnímaly modifikovanou bramboru jako problematickou, komise si však před vydáním povolení vyžádala v roce 2009 kvůli určitým nesrovnalostem nové stanovisko. S ním však už neseznámila členské země a podle soudu tím porušila správný postup. Nové hlasování nad aktuálními podklady, které podle soudu už nebyly tak jednoznačné jako ty starší, prý mohlo dopadnout jiným způsobem.
Podle evropských pravidel o povolení geneticky modifikovaných organismů pro jejich "záměrné uvolnění do životního prostředí" rozhodují členské státy na základě žádosti firmy. V případě, že je vznesena námitka, se ale věc začne řešit na úrovni EU.
U žádostí o vstup na trh pro upravené potraviny a krmiva se rozhoduje na unijní úrovni rovnou. Nejprve Evropská komise, konečné slovo mají členské země. O povolení pro brambor Amflora žádala společnost BASF Plant Science jak ve Švédsku, tak rovnou na unijní úrovni.*