Šestnáctého zasedání Poradního sboru Evropského úřadu pro potraviny (AF EFSA) se zúčastní 3. března v Praze zástupci všech pětadvaceti členských států Evropské unie, dále představitelé některých nečlenských a kandidátských zemí a pracovníci EFSA. Česká republika bude prezentovat činnost Úřadu pro potraviny a oblast bezpečnosti potravin v celé šíři prvovýroby, zpracovatelského průmyslu i prodeje. Na program jednání dále přijdou témata, například ochrana spotřebitele, dostupnost a význam nezávislých informací, řešení krizových stavů a komunikace s veřejností a zpětná vazba. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Tomáš Loskot.
Zasedání bude předsedat výkonný ředitel Úřadu, pan Herman Koeter. Úřad pro potraviny představí jeho ředitel pan František Sládek.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) byl zřízen v roce 2002 a jeho stálým sídlem je italská Parma. Úkolem EFSA je poskytovat nezávislá vědecká stanoviska a přispívat tak ke zvyšování důvěry spotřebitelů v opatření zajišťující bezpečnost potravin a krmiv směřující k ochraně lidského zdraví. Výsledky EFSA v oblasti hodnocení rizika u potravin a krmiv, zejména u aktuálně řešených otázek, například ptačí chřipky, jsou sledovány a využívány všemi evropskými státy, včetně ČR, sdělil Loskot.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin je orgánem EU, je financován z jejího rozpočtu, ale jedná nezávisle na jeho institucích. Dočasným výkonným ředitelem EFSA je Dr. Herman Koëter, který provizorně zastoupil po odstoupení Geoffry Podgereho. Po slyšení v Evropském parlamentu bude novou výkonnou ředitelkou jmenována paní Catherine Geslain – Laneélle, dodal Loskot.
Jedním z úkolů EFSA je zajistit propojení organizací členských států vykonávajících činnosti v oblasti působení EFSA, včetně spolupráce s Evropskou komisí, a to zejména v oblasti přípravy legislativních návrhů a členy Evropského parlamentu. Jedním z orgánů EFSA je Poradní sbor (Advisory Forum), který je tvořen kromě zástupců příslušných institucí členských států také třemi nečlenskými zeměmi, které vykonávají úkoly obdobné úkolům EFSA. Cílem Poradního sboru je výměna informací o potenciálních rizicích, sdílení informací, zamezení provádění duplicitních činností. Poradní sbor zajišťuje kontakt mezi EFSA a národními obdobnými institucemi a předsedá mu výkonný ředitel. Povinností každého členského státu je jmenovat svého člena a jeho zástupce do Poradního sboru. V České republice je stálým členem poradního sboru zástupce Ministerstva zemědělství – Úřadu pro potraviny, a to MVDr. Milena Vicenová – ředitelka odboru bezpečnosti potravin, environmentálního rozvoje a prevence znečištění.
Česká republika má polde Loskota také zástupce v jedné z osmi vědeckých komisí. Do vědecké komise pro kontaminující látky v potravinovém řetězci (CONTAM Panel) byl nezávislým expertem jmenován doc. MVDr. Jiří Ruprich, CSc. ze Státního zdravotního ústavu. Příležitost spolupracovat s EFSA se v České republice setkala také s pozitivním ohlasem v souvislosti se zapojením do vědecké sítě expertních organizací. K této spolupráci se za Českou republiku přihlásilo celkem dvacet organizací, jde o sedm výzkumných ústavů resortu zemědělství a potravinářství, deset státních zdravotních ústavů Ministerstva zdravotnictví a tři katedry vysokých škol.