Zemědělci z Plzeňského kraje čekají letos průměrnou úrodu obilí. Sklizeň by měla skončit závěrem příštího týdne. Výkupní ceny obilovin jsou zatím nižší. Farmáři, kteří mají vlastní sklady, čekají na lepší nabídky od obchodníků. Řekl to předseda Agrární komory Plzeňského kraje Jaroslav Šíma.
"Řepka celonárodně až na výjimky trochu zklamala, byla drobná, neměla vodu, kdy ji chtěla, ale jinak byly porosty pěkné," uvedl. Výnosy jsou ale proti průměrným letům nižší. Vinou toho, že nemá dost oleje, nedostanou za ni zemědělci příliš vysokou sumu. Cena řepky nyní činí asi 9500 korun za tunu a zřejmě ještě o stokoruny klesne. Řepky bude méně. V ČR jí bylo letos zaseto o 15 procent méně.
"U ostatních plodin byla sklizeň z pohledu celého regionu průměrná. Není důvod říkat, že je malá a tak dále. Některým firmám se, tak jak to bývá, něco povedlo více a některým méně. Ale že by někdo úplně plakal, že je průšvih, tak to není," uvedl Šíma.
Cena obilí se ještě před začátkem žní blížila 4000 korunám za tunu, ale dnes této hodnoty nedosahuje. "Pšenice (ozimá, nejvíce pěstovaná obilovina v kraji) se prodává za 3750 až 3800 korun za tunu," uvedl Šíma. Osecké zemědělské, kterou vede, se podařilo ještě v dubnu nasmlouvat část úrody za 4000 Kč/t, další si zatím nechává v silech a věří, že se cena za tunu ke 4000 Kč přiblíží. "Podobný průběh je skoro každý rok. Na konci žní už víme trochu bilanci, tak se cena zvrtne ještě dolů, nebo zvedne. Myslím, že letos ale velký výkyv nebude," uvedl. Zatím se čeká, jak na tom budou hlavní sklizňové země na západě. Šíma odhaduje, že v Německu i Francii bude úroda podobná, tedy průměrná.*