Ředitel Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Petr Štěpánek dnes podepsal s ředitelem Transparency International Davidem Ondráčkou a ředitelem Oživení Štěpánem Rattayem smlouvu na zpracování externího protikorupčního auditu. Informovala o tom tisková mluvčí SFŽP ČR Lenka Brandtová.
Hlavním cílem auditu je identifikovat riziková a slabá místa procesu přerozdělování prostředků z fondů Evropské unie a národních zdrojů a navrhnout opatření na jejich odstranění. Výsledky protikorupčního auditu bude mít fond podle dohodnutého harmonogramu k dispozici v dubnu 2009, vysvětlila Brandtová.
Ředitel fondu Petr Štěpánek k tomu uvedl: „Audit jsme iniciovali proto, že v dotačním prostředí postrádáme jednoznačné etické mantinely pro poradce, dodavatele i žadatele. Tyto role se často navzájem prolínají. Do procesu často zasahují pochybní zprostředkovatelé, využívající neznalost žadatelů a slibují, že přidělení dotace dokáží zajistit. Pochybnosti máme i o střetu zájmů na straně konzultantů a dodavatelů, musíme hlídat výběrová řízení.“
Protikorupční audit bude probíhat ve dvou etapách. První etapa spočívá ve vytvoření mapy rizik pomocí analýzy procesu přijímání a zpracování žádostí a kontroly projektu po jeho dokončení, analýzou pravidel pro komunikaci mezi SFŽP a žadateli před podáním žádosti a analýzou stížností a podnětů doručených fondu od roku 2004. Audit se zaměří také na mediální kauzy a jejich zjištění a vyjádření kompetentních osob a organizací k existujícím kauzám. Chybět nebude kontrola konkrétních projektů a přijatých žádostí, včetně těch, kde proběhla interní kontrola, s důrazem na kvalitu výběrových řízení, které organizuje příjemce podpory.
V druhé etapě auditoři navrhnout postup pro odstranění rizikových a slabých míst procesu přerozdělování dotačních prostředků, a to zvlášť pro rozhodovací oblasti a zvlášť pro kontrolní proces.
Externí audit zajistí Transparency International a sdružení Oživení. Transparency International – Česká republika (TIC) je od roku 1998 součástí mezinárodní sítě nevládních organizací Transparency International (TI). Jejím posláním je mapovat stav korupce v ČR a svou činností aktivně přispívat k jejímu omezování. TIC se zaměřuje především na prosazování systémových změn v oblasti veřejné správy, legislativy a soukromého sektoru. Kromě projektů, které se dlouhodobě věnují konkrétním oblastem (například problematice veřejných zakázek, střetu zájmů, zdravotnictví či hospodaření obcí s veřejnými prostředky) poskytuje TIC také právní poradenství , provozuje protikorupční linku 199 a vzdělávací služby pro veřejnou správu.
Občanské sdružení Oživení se systematickým odhalováním střetu zájmů a korupce ve veřejné správě a zvyšováním transparentnosti veřejného sektoru zabývá od roku 1999. Věnuje se jak monitorování případů střetu zájmů a korupce a následně informování veřejnosti, tak přípravě a prosazování systémových protikorupčních opatření včetně ovlivňování legislativy.