02.09.2003 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

GMO se v Evropě zatím příliš nepěstuje

V Evropské unii se zatím geneticky modifikované plodiny příliš nepěstují. Komerční plochy modifikované kukuřice jsou jen ve Španělsku (30 000 ha) a Francii (stovky hektarů). Ve světě se ale prodávají již deset let a plocha, na které se pěstují, už převýšila půl milionu čtverečních kilometrů. Na výstavě Země živitelka to uvedl Jiří Souček z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Podle něj se v současnosti tyto odrůdy Celkem EU pro uvádění na trh schválila pouze 18 geneticky modifikovaných organismů (GMO), z toho 14 rozhodnutí se týká geneticky modifikovaných vyšších rostlin jako jsou řepka, sója, kukuřice, tabák, čekanka a karafiát.
Jaroslav Drobník ze sdružení Biotrin upozornil, že EU sáhla
ke geneticky modifikovaným organismům jako nástroji pro ochranu před levným dovozem z amerického kontinentu. Vysvětlil, že Evropa za podmínek, které má, nemůže dosáhnout efektivnosti zemědělské produkce USA.
Jak Drobník dodal, ve snaze ochránit evropské zemědělství s jeho přirozenými i zbytečnými handicapy, evropští politici systematicky ve spojení s různými hnutími podporovali nedůvěru občanů k nové metodě šlechtění, což vyústilo v to, co komisař David Byrne nazývá GMO psychózou.
Evropská komise letos v létě učinila krok, který by měl zajistit rovnováhu mezi zájmy různých zemědělců. Vydala totiž doporučení, podle kterého musí rolníci mít možnost pěstovat ten typ zemědělských plodin, který si zvolili, ať jsou to geneticky modifikované, konvenční nebo ekologické plodiny.
V ČR, kde se použití geneticky modifikovaných organismů (GMO) od 1. ledna 2001 řídí zákonem 153/2000 Sb., byla zatím z geneticky modifikovaných plodin k uvádění na trh schválena pouze sója odolná k herbicidu Roundup. Uvedla Zuzana Doubková z ministerstva životního prostředí s tím,
že uvolnění na trh se netýká jejího pěstování.
Nyní se podle Doubkové posuzuje žádost o dovoz a zpracování geneticky modifikované kukuřice. Úřad od roku 2001 jsme posuzoval přes 70 žádostí o povolení nakládání s geneticky modifikovanými organismy, většinou šlo o uzavřené nakládání v laboratořích a sklenících. Pro polní pokusy byly schváleny řepka, kukuřice, brambory, len a slivoň.
Miloš Ondřej z české komise GMO uvedl, že většina geneticky modifikovaných plodin se produkuje ve Spojených státech, Kanadě a Argentině. Nové znaky geneticky modifikovaných odrůd jsou hlavně tolerance k určitým herbicidům a odolnost vůči určitým škůdcům. Hlavní plodiny, u kterých existují transgenní odrůdy, jsou sója, kukuřice, bavlník a řepka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down