Historický rok pro veterináře

Loňský rok byl pro Státní veterinární správu (SVS) v řadě věcí rekordní. Jak uvedli na tiskové konferenci její představitelé, týkalo se to především výskytu ptačí chřipky, ohnisek bylo přes pět desítek. Po patnácti letech se do České republiky také vrátila katarální horečka ovcí (KHO). Zvýšil se také a rekordní výše dosáhl počet podnětů podávaných občany na možné týrání zvířat. Historického maxima dosáhl i objem vybraných pokut, a to 34,5 milionu Kč.

„Co se týká ptačí chřipky, většina ohnisek, konkrétně 43, byla zjištěna v malochovech drůbeže, naproti tomu v komerčních chovech bylo potvrzeno pouze 10 ohnisek. Celkem bylo z tohoto důvodu utraceno kolem 250 tisíc ptáků, což je méně než v předešlých letech. Začátkem září byla v ČR po řadě let potvrzena katarální horečka ovcí (KHO). Od září do konce prosince 2024 bylo následně potvrzeno 114 ohnisek této nemoci, v nich byla nařizována mimořádná veterinární opatření v souladu s legislativou. Pásmo nákazy s dopady na chovatele a obchodníky postupně zahrnulo celou republiku. Na základě výsledků entomologického monitoringu bylo koncem listopadu vyhlášeno období sezónně prosté KHO. To bude platit do doby, kdy opět začne být hmyz, konkrétně tiplíci, přenášející nákazu aktivní. S ohledem na charakter této nemoci se dá předpokládat, že se KHO budeme intenzivně zabývat i v letošním roce,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Prasečího moru zaznamenali veterináři 27 případů, vesměs u divokých zvířat, z toho 13 bylo ulovených a 14 nalezených uhynulých. V závěru roku s odstřelem divočáků ve vybraných honitbách pomáhali i policejní střelci, tato spolupráce pokračuje i v letošním roce. „Pozitivní je, že prasečí mor se nedostal do žádného chovu prasat domácích, a také to, že se podařilo nákazu udržet v již zasažených oblastech,“ dodal Z. Semerád.

Počet kontrol potravin živočišného původu loni meziročně mírně vzrostl. Veterinární inspektoři udělali bezmála 38 400 kontrol, zhruba o šest procent méně než v roce 2023. Spektrum závad bylo podobné jako v předchozích letech. Nejčastěji byly zjišťovány vady ve správné výrobní a hygienické praxi (24 %), označení výrobků (17 %), manipulaci s produkty (13 %), vedení dokumentace (12 %), čištění a sanitaci (9 %) a sledovatelnosti (9 %). 

Jak se novináři dále dozvěděli, na jatkách a ve zvěřinových závodech dozorovalo v loňském roce více než 400 veterinárních lékařů a techniků. Porážky hlavních kategorií zvířat na českých jatkách loni meziročně mírně vzrostly na více než 119 milionů kusů. Rostl také počet skotu poraženého mimo jatky, týkalo se to téměř 11 000 zvířat, v porovnání s rokem 2018 to bylo loni asi desetinásobně.

V roce 2024 zorganizovali veterinární inspektoři dále 6800 kontrol zaměřených na dodržování podmínek welfare u hospodářských i zájmových zvířat. Meziročně to bylo zhruba o 150 méně, přičemž rok od roku se zvyšuje množství podnětů podávaných občany pro podezření na týrání zvířat. Loni na jejich základě se uskutečnila již více než polovina výše uvedených kontrol. Procento zjištěných závad v chovech hospodářských zvířat dosáhlo 21,7 % (předloni 20,3 %), u zájmových zvířat byl podíl se závadou 27,6 % (v roce 2023 to bylo 28,5 %). Nejčastějšími nedostatky byly nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezajištění veterinární péče a nezabezpečení zvířete proti úniku.

„Velmi důležitá je úloha veterinárního dozoru při odbavování zásilek živých zvířat a živočišných produktů při vývozu. Za loňský rok jsme vydali a potvrdili po veterinární kontrole více než 12 300 zásilek živých zvířat a živočišných produktů do třetích zemí, což bylo meziročně o 100 více. Zatímco počet odbavených zásilek živých zvířat klesal, vývoz živočišných produktů rostl. Zástupci SVS nově také vyjednali či aktualizovali 29 vývozních osvědčení pro export do třetích zemí. Pohraniční veterinární stanice na pražském Letišti Václava Havla v loňském roce odbavila 830 zásilek veterinárního zboží, meziročně o 116 více. Zamítnutých a nevpuštěných do země bylo 53 zásilek, oproti roku 2023 to byl takřka dvojnásobek,“ zakončil Zbyněk Semerák.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down