Hladík: Česko je lídrem ve využívání prostředků z Modernizačního fondu

Česko je jednou ze zemí, které se velmi dobře daří používat peníze z Modernizačního fondu. Po pátečním jednání s členem Evropské komise (EK) pro opatření v oblasti klimatu Wopkem Hoekstrou to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík. Hoekstra s Hladíkem se zabývali i blížící se konferencí OSN o klimatu COP28, ke které bude Evropská unie dnes přijímat svou pozici na zasedání Rady pro životní prostředí (ENVI). Řešili i Klimaticko-energetický plán, který má Česko odeslat k projednání Evropské komisi, vláda ho bude podle Hladíka projednávat ve středu.

Modernizační fond zřídila EK, má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů. Jde o finance z výnosů z prodeje emisních povolenek. Právě z tohoto zdroje čerpají peníze dotace na podporu energetické nezávislosti budov, jako je například Nová zelená úsporám, ale i další projekty. Z fondu jsou podporovány i podniky, obce a města.

"Chci zdůraznit, že změna klimatu, dekarbonizace a všechna opatření, která s tím souvisí, musí být sociální, sociálně citlivá, jinak nebude vůbec. Právě sociální citlivost jednotlivých programů je naprosto zásadní jak pro Evropskou komisi, tak pro vládu ČR," řekl Hladík. Kromě záležitostí dekarbonizace jsou podle Hladíka potřebné také adaptace na klimatickou změnu a na změny, které přináší.

"Čeká nás diskuse o tom, s čím pojede EU na COP28 do Dubaje. Musím říct, že Česká republika podporuje to, aby to nejzásadnější, tedy absolutní množství emisí, které jako celý svět vypouštíme do ovzduší, tak jsme zlomili. Absolutní množství aby nám přestalo růst, ale začalo nám klesat, a nejpozději bychom tak měli učinit v roce 2025," řekl Hladík.

Snížit byrokracii

Podle Hladíka řešili i to, jak zrychlit a zefektivnit práci EK. "Předložil jsem panu eurokomisaři konkrétní návrhy k odstranění některých byrokratických postupů, předložil jsem nějaké návrhy ke zrychlení procesu notifikace některých programů, tak abychom oblast dekarbonizace a používání výnosů z emisních povolenek mohli dělat efektivněji,“ řekl.

"Máme před sebou velmi důležitý úkol s COP28," řekl Hoekstra. Společnou pozici EU bude přijímat ENVI rada v pondělí. Podle Hoekstry je důležité, aby byla konference úspěšná. "S ministrem jsme se bavili i tom, jak pokračovat a naplnit ambice, které máme, protože klimatická změna určitě nezmizí," řekl. Zároveň pozitivně hodnotil české inovativní projekty a firmy, které se zabývají zmírňováním dopadů klimatické změny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down