Zejména úpravu podmínek chovu kuřecích brojlerů a další úpravu reformovaného cukerního režimu měla na programu rada ministrů zemědělství, která jednala počátkem uplynulého týdne v Bruselu.
Cross compliance
Rada se vrátila k otázkám, které zazněly v souvislosti s postupným zaváděním cross compliance na předchozí schůzce. Ministři se shodli na tom, aby legislativní opatření navržená komisí nabyla účinnosti co nejdříve, a to již v letošním roce. Další návrh by měla komise předložit radě v červnu. Změny se týkají zejména o úpravy podmínek kontroly — jejího rozsahu a toho, aby ji opakovaně nevykonávaly na stejném hospodářství různé organizace, stanovení minimální částky, o kterou bude možné krátit dotace, možnosti hlásit některé kontroly farmářům předem tak, aby si zajistili, že jim budou přítomni apod. (Podrobně jsme o komisí navržených změnách informovali v Zemědělci v čísle 15/2007).
Změny u cukru
Evropská komise chce urychlit průběh reformy cukru, která neprobíhá tak, jak předpokládala. Proto chce pěstitele nově motivovat například tím, že bude vyplácet dodatečnou podporu za každou tunu kvóty, jíž se vzdají. Dodatečná platba činí 237,5 eura (zhruba 6700 Kč) za tunu odevzdané kvóty. Měla by se proplácet také těm, kteří se části svých kvót vzdali již dříve. Podíl podpory z restrukturalizačního fondu, který dostávají pěstitelé a smluvní poskytovatelé techniky, bude pevně stanoven na úrovni deseti procent. Pěstitelé budou navíc moci přímo požádat, aby se cukrovar vzdal až deseti procent své kvóty. Dále jde o zavedení prahového systému pro stahování z trhu místo platného systému krácení množství cukru produkovaného v rámci kvóty. Komisařka také oznámila, že pokud se producenti do roku 2010 nevzdají dostatečného objemu kvót, bude při jejich konečném povinném snižování brát v potaz to, jak si při reformě vedly jednotlivé členské státy. Znamená to, že komise v případě, že bude muset přikročit k nějakému nedobrovolnému krácení, zohlední množství kvót, kterých se jednotlivé země v rámci restrukturalizace už vzdaly a nebude postupovat vůči všem stejně.
Chov kuřecích projlerů
Ministři zemědělství se dohodli na nových pravidlech chovu vykrmovaných kuřat (brojlerů). Po dlouhých jednáních nakonec došli ke kompromisu, který omezuje hustotu brojlerů na 33 kilogramů na metr čtvereční, v případě zvlášť příznivých podmínek je možné jít až na 39 kilogramů. Welfare kuřat chovaných na maso pokrývá pouze všeobecnými požadavky směrnice č. 98/58/EC. Ta se netýká některých typů chovů, jako je například chov ekologický nebo s volným výběhem a také intenzivních chovů, v nichž je méně než 500 kuřat. Hustotu kuřat doplňují i další požadavky například na podestýlku, pítka, přípustnou míru hluku, čištění , uchovávání záznamů, monitoring, prověřování úhynů apod. Chovatelé dále musí kontrolovat větrání popřípadě zahřívací systém a také koncentraci amoniaku (maximálně 20 ppm — ppm = part per milion, část z milionu) a oxidu uhličitého (3000 ppm). Chovatelé by se měli řídit zásadami správné praxe schválenými na národní nebo evropské úrovni a měli by absolvovat školení.
Bonus představující možnost zvýšení hustoty o další tři kilogramy na metr čtvereční je možný v případě, že chov má vysokou úroveň welfare. To znamená, že mortalita je nižší než daná míra (kolem tří procent) v sedmi navazujících hejnech. Dále v uplynulých dvou letech nesmí být pozorovány žádné nedostatky welfare a běží monitoring podle zásad správné praxe.
Značení welfare zvířat
Ministři zemědělství pověřili komisi, aby uvážila možnosti značit welfare zvířat. Vycházeli přitom ze zájmu veřejnosti o podmínky, v jakých žijí hospodářská zvířata. Ministrům je zároveň jasné, že jakákoliv kampaň, která bude evropským spotřebitelům vysvětlovat podmínky v chovech na území členských států unie a srovnávat je s těmi, které panují ve třetích zemích, nemá smysl, pokud spotřebitelé nebudou mít možnost živočišné produkty podle typů chovů odlišit. K tomu by nejlépe sloužilo značení, které by však mělo být jednoduché, lehce rozpoznatelné a nemělo by mást spotřebitele. Nemělo by také rušit zavedený systém značení.