17.01.2003 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlavní je cenový signál

Katastrofální propad cen zemědělských komodit a jejich kolísání i mimo logické sezónní cykly trápí naše zemědělce. Snahy státu o ovlivnění cen prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu se nesetkávají s velkým úspěchem. Určitou možnost nabízejí i komoditní burzy. Ty se však u nás prosazují jen velmi obtížně.

Zlepšit informovanost zemědělců i obchodníků o komoditních burzách měla odborná konference, která tento týden proběhla v Brně. V evropských podmínkách je tento typ burzy především místem, kde se nastavují ceny komodit. Potvrdil to i viceprezident Börse f'ür Landwirtschaftliche Produkte in Wien (Burzy pro zemědělské produkty ve Vídni) Hermann Oder. Množství obchodů, které se na burze uzavřou, není podle něj rozhodující. Jak uvedl, mezi třemi sty členy jeho burzy jsou zemědělští producenti, obchodníci, skladovatelé obilí, mlynáři, sladovníci, výrobci krmiv a představitelé dalších subjektů, které se pohybují na trhu s obilím a olejninami. Zástupci jednotlivých zájmových skupin se scházejí každý týden v patnáctičlenné komisi a určují velkoobchodní ceny pro další období. Vycházejí přitom z cen reprezentativních obchodů za uplynulý týden a samozřejmě berou také v úvahu cenu cílovou a intervenční i vývoj nabídky a poptávky na domácím i světovém trhu. Burza je podle Odera také místem, kde se producenti a obchodníci setkávají a vyměňují si informace a kde se tvoří pravidla obchodování. Předností je burzovní smírčí soud, který rozhoduje rychle, neřídí se pravidly běžných soudů a jeho výroky jsou neodvolatelné. Členové burzy jej mohou využívat i při obchodech dohodnutých mimo její parket. Výhodou je i zúčtovací centrum, které zajišťuje, že se na burze uzavřený obchod opravdu uskuteční, tedy, že prodávající dostane zaplaceno a kupující získá zboží v požadovaném kvalitě. V ČR se dnes se zemědělskými komoditami obchoduje na třech burzách – Plodinové burze Brno, Obchodní burze Hradec Králové a Komoditní burze Praha (jejich hlášení pravidelně zveřejňujeme na stránkách našeho týdeníku). Plodinová burza Brno je jedním ze 47 členů European Commodities Exchange Strasbourg (Evropské komoditní burzy). Podle jejího prezidenta Kurta Engleitnera není posláním této instituce obchodování, ale nalezení pravidel hry agrárního obchodu, sjednocení standardů a analytických metod, harmonizace burzovních pravidel i jednání smírčích soudů. Za důležité Engleitner považuje vytvoření etických pravidel obchodování a „pozitivního obrazu zemědělských obchodníků v očích veřejnosti.“ Zatímco evropské burzy akcentují hlavně tvorbu pravidel a cen, zámořské nabízejí i zajištění proti rizikům daným vývojem ceny. Podle Jiřího Šťastného, předsedy představenstva a. s. Colosseum, nestabilitu zemědělských cen pomáhají hlavně na amerických komoditních burzách řešit derivátové obchody. Ty umožňují přenést riziko obchodu na jiný subjekt, zejména na spekulanty, kteří jsou nutnou součástí burzovního života.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down